Nigdy nie łącz z kawą. Zdewastujesz swoją wątrobę i trzustkę

38

O niekorzystnym wpływie alkoholu na zdrowie wie chyba każdy. Jednak szczególnie ryzykowne dla naszego organizmu są kombinacje alkoholu z pewnymi produktami spożywczymi. Przedstawiamy listę rzeczy, których nie powinno się łączyć z alkoholem.

Nigdy nie łącz z kawą. Zdewastujesz swoją wątrobę i trzustkę
Kawy nie wolno łączyć z alkoholem (Licencjodawca)

To popularny drink, który może Ci mocno zaszkodzić

Jednym z popularniejszych trunków jest wódka z napojem energetyzującym. Zanim jednak zdecydujemy się na to połączenie, warto zastanowić się nad jego skutkami. A te mogą być opłakane. Napoje energetyczne oraz kawa zawierają kofeinę, która w zestawieniu z alkoholem może stwarzać zagrożenie dla zdrowia. Tego typu mikstura stymuluje zakończenia nerwowe i błędnik, prowadząc do nadmiernego pobudzenia i potencjalnych problemów z sercem. Spożywanie kofeiny i alkoholu daje mylne poczucie, że alkohol działa słabiej, co nierzadko kończy się przedawkowaniem i związanymi z tym problemami. Ponadto, połączenie to znacząco obciąża wątrobę i trzustkę.

Niestety, w wielu knajpach i pubach połączenie wódki i energetyka to wciąż bardzo popularna mieszanka. Zdecydowanie warto z niej zrezygnować, jeśli chcemy zadbać o nasz układ trawienny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Cezary Pazura mówi o alkoholu. "Niektóre trunki chodzą w zestawie"

Leki i alkohol to zabójcza kombinacja

Lekarze nieustannie przypominają, że łączenie niektórych lekarstw z alkoholem może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Co więcej, powikłania w niektórych przypadkach - zwłaszcza dużego przedawkowania - mogą prowadzić do śmierci. Dotyczy to zwłaszcza leków na receptę, takich jak antybiotyki, opioidy, leki przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, nasenne, uspokajające, przeciwcukrzycowe oraz przeciwgrzybicze. Również leki dostępne bez recepty mogą wchodzić w niekorzystne interakcje z alkoholem, dlatego przed ich zażyciem dobrze jest dokładnie przestudiować ulotkę.

Słone i tłuste? Nie w połączeniu z procentami

Podczas spotkań towarzyskich, alkohol często towarzyszy słonym przekąskom, takim jak chipsy, orzeszki, paluszki czy krakersy. Jak się jednak okazuje, taka kombinacja nie zawsze jest odpowiednia. Jedzenie tych przekąsek w trakcie picia alkoholu może bowiem nasilić objawy kaca następnego dnia. Nadmiar soli odwadnia organizm, co wywołuje silniejsze pragnienie, które często próbujemy ugasić alkoholem, dodatkowo się odwadniając.

Istnieje także przekonanie, że przed spożyciem alkoholu najlepiej jest zjeść obfitą, tłustą potrawę. Chociaż picie na pusty żołądek nie jest polecane, równie niezdrowe może być łączenie alkoholu z ciężkostrawnymi i tłustymi posiłkami. Takie kombinacje mocno obciążają wątrobę, która musi równocześnie metabolizować tłuszcze i alkohol. W efekcie, nie jest ona w stanie sprawnie trawić alkoholu. To przekłada się także na dłużej trwającego kaca. Lepszym wyborem w trakcie spożywania alkoholu będą lekkostrawne dania.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić