Najczęstszą przyczyną powiększenia wątroby jest stan zapalny spowodowany nadmiernym spożywaniem alkoholu. Do innych przyczyn można zaliczyć m.in. wirusowe zapalenie wątroby, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, zakażenie grzybicze, pasożytnicze i bakteryjne, marskość, ropień, torbiel lub nowotwór wątroby.
Typowym objawem powiększonej wątroby jest ból w prawej części brzucha. Wątroba sama w sobie nie boli, ale powiększenie jej rozmiarów powoduje ucisk na inne organy, czego efektem jest pojawienie się kłucia i bólu w prawym boku.
Jednym z symptomów złej kondycji wątroby jest także zwiększenie objętości brzucha. Ten objaw może jednak oznaczać również otyłość, nadwagę lub nowotwór jelita. Nawracające mdłości i wymioty, też powinny skłonić nas do wizyty u hepatologa, który zleci wykonanie odpowiednich badań.
Powiększenie wątroby niekiedy daje objawy, które łatwo pomylić z symptomami innych schorzeń niezwiązanych z układem pokarmowym. O nieprawidłowej pracy tego organu mogą świadczyć: **świąd i przebarwienia skóry, brodawki, plamy, piegi, zmiana barwy skóry w okolicach cebulek włosowych oraz zaczerwienienie wewnętrznej powierzchni dłoni.
Czytaj też: Mało znany produkt. Włącz do diety
Pacjenci z powiększoną wątrobą mogą skarżyć się również na **alergię, skurcze łydek, nadciśnienie, przewlekłe zmęczenie, obrzęk i skurcze kończyn dolnych, przykurcze palców rąk, gorzki posmak w ustach lub nadmierne owłosienie.
Pamiętajmy, że wątroba to jeden z najważniejszych organów w naszym organizmie, więc z żadnego z wyżej wymienionych objawów nie wolno nam bagatelizować.
Czytaj też: To groźny niedobór. Objawy pojawiają się nocą
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.