Większość z nas wie, że nie powinno się popijać leków sokiem z grejpfruta, zwłaszcza leków psychotropowych, gdyż napój ten może podwyższenie stężenia ich metabolitów w naszym organizmie. Skutkiem tego może być pojawienie się napadów padaczkowych. Lekarze podkreślają, że w przypadku tych leków niezwykle istotne są precyzyjne dawki. O popijaniu leków sokiem ze wspomnianego owocu powinny zapomnieć również osoby przyjmujące leki na nadciśnienie, leki przeciwhistaminowe, antybiotyki, statyny, leki immunosupresyjne oraz przeciwzakrzepowe.
Połączenie soku z grejpfruta z lekami przeciwhistaminowymi może powodować zaburzenia rytmu serca, z lekami immunosupresyjnymi – wzrost ciśnienia krwi i napady drgawek, a ze statynami może silnie wyniszczyć naszą wątrobę oraz mięśnie. Podobne konsekwencje ma popijanie tych preparatów medycznych sokiem z granatu. Co więcej, aby napić się tych soków, należy odczekać nawet kilka godzin już po wzięciu leków.
Lepiej zrezygnować również z popijania medykamentów mlekiem, herbatą oraz kawą, a także wstrzymać się ok. 2-3 godziny po ich zażyciu. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów leczących się na niedoczynność tarczycy, które przyjmują lewotyroksynę, gdyż napoje te mogą prowadzić do zaburzenia jej wchłaniania. W niektórych przypadkach może rozwinąć się niewydolność serca lub tzw. zatrucia wodnego stanowiącego bezpośrednie zagrożenie dla życia pacjenta.
Mleko będzie również powodować zaburzenia wchłaniania antybiotyków zawierających tetracyklinę, norfloksacyny oraz cyprofloksacynę – nawet o 50 proc. Wszystko przez zawartość jonów wapnia. Ale również garbniki znajdujące się w herbacie będzie osłabiać działanie leków. Z popijania leków kawą powinni całkowicie zrezygnować pacjenci z arytmią czy niewydolnością mięśnia sercowego.
Leków nie wolno też popijać alkoholem. Jest to wyjątkowo niebezpieczne w przypadku stosowania popularnego leku stosowanego przy infekcjach dróg moczowych – furaginy.
Lek utrudnia właściwe metabolizowanie alkoholu przez organizm. Dochodzi do reakcji disulfiramowej czyli zatrucia aldehydem octowym, który prowadzi do zaburzeń rytmu serca, utraty przytomności i zgonu - tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie Łukasz Pietrzak, farmaceuta i popularyzator wiedzy medycznej.
Alkoholu nie wolno również łączyć z lekami przeciwzakrzepowymi. Uważać powinni też pacjenci cierpiący na niedoczynność kory nadnerczy.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.