Jarmuż bezpieczniejszy niż sałata?
W ramach badań liście każde z warzyw zostało zainfekowane bakterią E.coli. Po zainfekowaniu przechowywano je w różnych temperaturach: 4°C, 20°C i 37°C. Analiza wykazała, że stopień podatności na zanieczyszczenia zależy od kombinacji temperatury oraz cech powierzchni liścia (takich jak chropowatość czy obecność naturalnej warstwy woskowej).
Co do zasady kapusta liściasta i jarmuż okazały się mniej podatne na zanieczyszczenie bakterią E.coli niż sałata. Co więcej, nawet jeśli kapusta i jarmuż zostaną nią zanieczyszczone, bakteria zostanie usunięta podczas standardowej obróbki termicznej tych warzyw.
Z sałatą rzecz ma się inaczej, bo zazwyczaj jest konsumowana na surowo, a chociaż mycie sałaty może pomóc w redukcji bakterii, nie zawsze jest w stanie usunąć je całkowicie.
Temperatura przechowywania jako kluczowy czynnik
W temperaturze pokojowej lub wyższej, E. coli szybko namnaża się na sałacie. Z kolei przechowywanie sałaty w 4°C znacząco ogranicza rozwój bakterii. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku warzyw woskowanych, jak jarmuż czy kapusta liściasta, gdzie bakteria E. coli rozwija się wolniej w wyższych temperaturach, ale w chłodzie może przetrwać dłużej — tłumaczy Mengyi Dong, główny autor badań.
Nowe możliwości kontroli zanieczyszczeń
Autorzy badania zainfekowali bakterią E.coli również pokrojone liście wymienionych wyżej warzyw. - Pokrojone liście zachowują się inaczej niż całe. Uwalniają bogaty w składniki odżywcze sok, co sprzyja namnażaniu się bakterii — wyjaśnia Mengyi Dong.
Naukowcom udało się udowodnić, że sok wydobywający się ze szpinaku, jarmużu i kapusty liściastej ma właściwości przeciwbakteryjne, które są skuteczne w walce z E. coli. Wykazali również, że lizat z jarmużu i kapusty liściastej, stosowany na liściach sałaty, może pełnić funkcję naturalnego środka przeciwbakteryjnego.
Może to otworzyć nowe możliwości w kontroli zanieczyszczeń patogenami w żywności.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.