Czereśnie są bogate w witaminy i składniki odżywcze. Zawierają m.in. potas, wapń, magnez, a także witaminę C oraz witaminy z grupy B. Niewielkie ilości tych pysznych owoców mogą jeść również osoby kontrolujące poziom cukru we krwi – ich indeks glikemiczny jest stosunkowo niski.
Bogactwo witamin znajdziemy jednak nie tylko w samych owocach, ale również w ogonkach czereśni. Są one źródłem antyoksydantów, ale także antocyjanów, czyli substancji o działaniu przeciwzapalnym, a co za tym idzie także przeciwnowotworowym. Jak zatem korzystać z ich dobrodziejstw? Najlepiej przygotować napar.
Sprawdź również: Najgorszy szkodnik w ogrodzie. Tak wykurzysz go w mig
Napar z ogonków czereśni ma właściwości przeciwbólowe i jest polecany np. jako remedium na bóle menstruacyjne. Wspomaga również odchudzanie, przyspieszając metabolizm. Badania wskazują także na jego moczopędne działanie – można więc spożywać go pomocniczo przy problemach z prostatą czy pęcherzem.
Jak przygotować napar z ogonków czereśni?
By przygotować ten prozdrowotny napój wystarczy włożyć do rondla garść ogonków czereśni, a następnie zalać je litrem wody. Całość należy gotować przez kilka minut, a później odstawić do wystygnięcia pod przykryciem. Podczas przelewania naparu do słoika warto użyć sitka, by odfiltrować ogonki. Napar należy przechowywać w lodówce. Swoje właściwości zachowuje przez ok. trzy dni. Najlepiej pić go na czczo lub w momentach nasilonego bólu (np. miesiączkowego).
Przeczytaj też: Nigdy nie trzymaj tak truskawek. Zgniją w mig
Herbatka z ogonków czereśni
Jeśli preferujemy ciepłe napoje, z ogonków czereśni możemy zaparzyć herbatkę. Najpierw zalejmy je wodą i zostawmy na noc. Następnie łyżeczkę ogonków przełóżmy do kubka i zalejmy wrzątkiem. Taka herbatka powinna parzyć się ok. kwadransa. Dobrze pić ją dwa razy dziennie, najlepiej przed posiłkiem i z dodatkiem odrobiny miodu.
Teraz, gdy cena czereśni jest wysoka, tym bardziej warto w pełni wykorzystać ich właściwości. Pamiętajmy, że z czereśni można przygotować również pyszne kompoty czy dżemy i cieszyć się ich smakiem także jesienią i zimą.
Sprawdź także: Pokazała cenę czereśni we Włoszech. Ludzie przecierają oczy