Suplementacja diety to dla wielu z nas codzienność. W dobie szybkiego trybu życia, niewystarczającej ilości witamin w diecie, suplementy stały się bardzo popularne. Regularne dostarczanie organizmowi witamin i minerałów zapewnia prawidłowe funkcjonowanie, zwłaszcza w okresie zwiększonego ryzyka infekcji. Jak się jednak okazuje, nie tylko sam wybór suplementu jest istotny, ale również pora jego przyjmowania.
Czy wiesz, że wpływa to znacząco na ich wchłanianie i końcowy efekt zdrowotny? Sama suplementacja nie gwarantuje optymalnych rezultatów. Ważne jest również dostosowanie pory spożycia do rodzaju suplementu, co zwiększa jego skuteczność. W jakich porach dnia najlepiej przyjmować poszczególne suplementy?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kiedy przyjmować suplementy? Rano czy wieczorem?
Dobór właściwej pory dnia na przyjmowanie suplementów i witamin wpływa na ich efektywność. Suplementy takie jak magnez czy melatonina, stosowane jako wsparcie snu, najlepiej przyjmować wieczorem – wspierają one regenerację organizmu podczas odpoczynku. Z kolei preparaty z kofeiną, tauryną czy żeń-szeniem powinny być zażywane rano, by uniknąć zakłóceń nocnego snu.
Na czczo czy z przy posiłku? Jak brać suplementy? Witaminy z grupy B i C, rozpuszczalne w wodzie, dobrze jest przyjmować na czczo, chyba że mamy wrażliwy żołądek – wtedy lepiej zrobić to podczas posiłku. Witaminy D, A, E i K, które rozpuszczają się w tłuszczach, wymagają spożycia z jedzeniem zawierającym tłuszcze, najlepiej zwierzęce, co zwiększa ich wchłanianie. Niektóre suplementy, jak multiwitaminy, zaleca się przyjmować wraz z posiłkiem, najlepiej śniadaniem lub obiadem, aby minimalizować ewentualne dolegliwości żołądkowe.
Czy trzeba skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji?
Przed rozpoczęciem suplementacji, warto odwiedzić lekarza i wykonać badania, które wykażą faktyczne niedobory w organizmie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nadmierna suplementacja, szczególnie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, jak A, D, E, K, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Rozmowa z lekarzem pozwoli także na zidentyfikowanie potencjalnych interakcji między suplementami a innymi lekami. Dobrze zaplanowana suplementacja, oparta na rzeczywistych potrzebach wynikających z niedoborów, jest kluczem do zdrowego trybu życia.
Wybór najlepszej pory na przyjmowanie suplementów i witamin to klucz do uzyskania ich dobrego wpływu na zdrowie. Wiedza o tym, kiedy i jak je przyjmować, pomaga uniknąć skutków ubocznych i zapewnia efektywność suplementacji. Pamiętajmy, aby zawsze przestrzegać zaleceń dotyczących porannego lub wieczornego spożycia konkretnych preparatów, a także zapoznać się z ulotką lub zaleceniami farmaceuty.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.