Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Nigdy tego nie rób, gdy jesteś chory. Podgrzane stają się toksyczne

97

Z grypą i przeziębieniem można walczyć nie tylko za pomocą leków, ale także w sposób naturalny. Zwolennicy naturalnego wspomagania organizmu polecają najczęściej miód, sól, rosół lub czosnek. Często jednak domowe sposoby nie dają rezultatów. Dlaczego?

Nigdy tego nie rób, gdy jesteś chory. Podgrzane stają się toksyczne
(123RF)

Sól na ból gardła

Płukanie gardła wodą z solą to stara domowa metoda walki z infekcjami gardła. Ten sposób działa kojąco, przeciwbólowo, dezynfekuje i zmniejsza obrzęk gardła. Efekt jednak zależy od odpowiedniego przygotowania roztworu.

Gdy dodamy do niego za dużo soli, możemy sobie jeszcze bardziej zaszkodzić. Istotne jest również, żeby woda w roztworze była zbliżona do temperatury ciała – 36,6 stopni Celsjusza. Zamiast po sól kuchenną warto sięgnąć po sól emską, która ma więcej właściwości zdrowotnych. Pamiętaj, że do 1/3 szklanki wody trzeba wsypać płaską łyżkę soli – oto idealne proporcje, z których przygotujesz miksturę.

Miód dodany do gorącego napoju

Miód korzystnie wpływa na nasz układ odpornościowy, nerwowy i wzmacnia serce. Jest środkiem antybakteryjnym, antywirusowym i posiada wiele witamin z grupy B oraz mikroelementów takich jak: żelazo, biotyna, mangan.

Dodany jednak do gorącej herbaty lub mleka traci swoje walory zdrowotne i staje się toksyczny. Należy go dodawać do napoju schłodzonego do 40 stopni Celsjusza, aby zadział odpowiednio.

Czosnek

Ta roślina ma działanie przeciwwirusowe, bakteriobójcze i zapobiega pojawieniu się pasożytów. Ma zastosowanie w walce z miażdżycą i nadciśnieniem. Aby kuracja za pomocą czosnku zadziałała, należy najpierw rozgnieść ząbek. Robi się tak, żeby allina obecna w nim, przekształciła się w aktywną allicynę, która jest najważniejszym składnikiem prozdrowotnym tej rośliny.

Z czosnkiem jest podobnie jak z miodem, nie powinniśmy go zbytnio podgrzewać. Syrop czosnkowy lub np.* mleko z dodatkiem czosnku* powinny mieć temperaturę nie wyższą niż 40 stopni.

Rosół

Rosół może nam pomóc, gdy jesteśmy przeziębieni, ale nas nie wyleczy. Od lat ludzie wierzą w mit, że ciepłe napoje nie tylko rozgrzewają, ale i niszczą wirusy i bakterie. Niestety, nie jest to prawda. Mimo że rosół nie zadziała leczniczo, nie należy całkowicie z niego rezygnować. Dobrze jest wypić coś, co ogrzeje organizm i odpocząć, najlepiej również w ciepłym miejscu.

Autor: KKG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
EuroBasket 2025. Litwa z ogromną przewagą pokonała Polskę
Chaos na pokładzie. Turystka rozebrała się do naga podczas lotu
O włos od tragedii na przejeździe kolejowym w Starej Wsi. Jest nagranie
Niepokój u sąsiada Rosji. Krisjanis Karins: "Trzeba robić to, co robi Polska"
Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Nie wiedział, kim jest
29-letni Polak zginął w Hiszpanii. Wiadomo, kiedy odbędzie się pogrzeb
Kylian Mbappe pławi się w luksusie. Wyciekła wartość jego nowego domu
Aktualizacja mObywatela. W aplikacji pojawiły się zmiany
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić