Cynamon cassia
Ta popularna przyprawa doskonale sprawdza się w kuchni jako dodatek do deserów, domowych wypieków, lodów oraz mięsnych potraw i rybnych dań. Cynamon ma również wiele prozdrowotnych właściwości. Warto jednak wiedzieć, że regularne sięganie po cynamon cassia, który ma w sobie znaczne ilości kumaryny, szkodzi naszej wątrobie i zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu tego ważnego narządu. Dlatego w trosce o nasze zdrowie powinniśmy dodawać do ulubionych potraw i napojów cynamon cejloński.
Sól
Jest jedną z najpopularniejszych przypraw, a jednocześnie należy do najbardziej niebezpiecznych substancji, jakie występuje w żywności. Sól, czyli tzw. biała śmierć, stosowana w nadmiarze przyczynia się do rozwoju takich schorzeń jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, cukrzyca, nowotwory układu pokarmowego, otyłość i zawał serca. Produkty bogate w sól zaburzają również prawidłowe funkcjonowanie wątroby i mogą prowadzić do jej zwłóknienia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...
Ostre przyprawy
Takie przyprawy jak chilli, jalapeno i habanero zawierają znaczne ilości kapsaicyny, która wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, a także pomaga schudnąć. W dużych ilościach może jednak wpływać niekorzystnie na układ pokarmowy. Nadmiar ostrych dodatków do potraw na dłuższą metę przyczynia się do występowania chorób żołądka i problemów z wątrobą.
Ocet
Stanowi nieodłączny element polskiej kuchni. Używany jako dodatek do sałatek, śledzi, marynowanych warzyw, takich jak papryka, ogórki czy grzybki podkreśla ich smak i dodaje ostrości. Kwaśny smak octu ceniony jest też przez miłośników zimnych nóżek. Niestety, ocet stosowany jest też przez osoby chcące zrzucić zbędne kilogramy, a to bardzo niebezpieczny sposób na odchudzanie. W nadmiarze ocet wyniszcza bowiem czerwone krwinki krwi, a także podrażnia błonę śluzową żołądka. Może wzmagać refluks i powodować bóle brzucha.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie