W pokrzywie znajdziemy m.in.: witaminę A, C, E, K, witaminy z grupy B, magnez, żelazo, sód, krzem, wapń, fosfor, jod, siarkę, garbniki, flawonoidy, fitoestrogeny, kwas pantotenowy, aminy oraz serotoninę. Dzięki zawartości wielu cennych elementów ta pospolita roślina wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, antybakteryjne, moczopędne, antyalergiczne i antyoksydacyjne.
Pokrzywa zwyczajna świetnie sprawdza się w kuchni jak dodatek do zup, kremów, sałatek, zapiekanek, potraw z makaronu i ciast. Można z niej również przyrządzić prozdrowotną miksturę.
Żeby przygotować leczniczy napar, wystarczy suszone lub świeże liście pokrzywy zalać wrzątkiem. Miksturę parzymy przez 10 minut pod przykryciem i wypijamy, gdy lekko ostygnie Jeśli chcemy wzbogacić smak napoju i zwiększyć jego dobroczynne działanie, możemy dodać liście mięty. Regularne picie herbaty z mięty podnosi odporność organizmu na infekcje, oczyszcza ciało z toksyn, łagodzi objawy grypy i przeziębienia, obniża poziom cukru we krwi, wzmacnia mięśnie i stawy oraz pomaga na bóle reumatyczne. Ponadto obniża zbyt wysokie stężenie złego cholesterolu we krwi, zmniejszając tym samym ryzyko rozwoju miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu.
Spożywanie mikstury złożonej z pokrzywy i mięty odgrywa ważną rolę w profilaktyce nowotworu piersi, jelita i prostaty. Po preparaty przygotowane na bazie liści pokrzywy powinny sięgać osoby cierpiące na przerost gruczołu krokowego, kamicę nerkową, zapalenie pęcherza moczowego i anemię.
Przeciwutleniacze obecne w pokrzywie nie tylko chronią przed rozwojem komórek nowotworowych w organizmie, ale również niszczą szkodliwe wolne rodniki i opóźniają proces starzenia. Pokrzywa zwyczajna znajduje też zastosowanie w kosmetyce. Specyfiki zawierające wyciąg z tej rośliny wzmacniają kondycję skóry i włosów, a także pomagają pozbyć się łupieżu, trądziku, czyraków i ropni.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.