Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Kamil S. Sikora | 
aktualizacja 

Niszczy kości, płuca. "17 miligramów glinu na kilogram"

248

Według ekspertów jego nadmiar może powodować poważne problemy zdrowotne, bo w dużych ilościach ma działanie toksyczne na nasz organizm. A niestety okazuje się, że związki glinu znajdziemy w wielu powszechnie dostępnych i konsumowanych produktach, m.in. w herbacie czy roślinach strączkowych.

Niszczy kości, płuca. "17 miligramów glinu na kilogram"
Bezpieczna tygodniowa dawka glinu, którą można przyjąć wraz z żywnością to 7 mg na kilogram masy ciała (Getty Images, 2022 Getty Images)

Glin to pierwiastek naturalnie występuje w przyrodzie, m.in. to dlatego na jego temat narosło w ostatnim czasie wiele mitów. Niektórzy twierdzą, że np. nie powinno się pić herbaty z cytryną, gdyż to połączenie powoduje powstawanie związku o nazwie cytrynian glinu, który jest toksyczny dla naszego organizmu, przede wszystkim dla mózgu. Dietetyk Joanna Smarzak w rozmowie z WP abcZdrowie przyznaje jednak, że te twierdzenia są mocno na wyrost.

Do niedawna można było natknąć się na tego typu informacje, natomiast warto podkreślić, że w przypadku tego połączenia jest to mit. Podczas parzenia herbaty z liści uwalnia się do naparu jedynie ułamek procenta zawartego w nich glinu (jego poziom w naparze osiąga wartość do kilku miligramów na litr). Aby tego typu napój mógł nam zaszkodzić, należałoby wypić go w ogromnych ilościach. Dodawanie plasterka cytryny do herbaty nie zaszkodzi zdrowiu – skomentowała dla WP abcZdrowie dietetyczka.

Glin znajdziemy w wielu popularnych produktach spożywczych, m.in. w zbożach, grzybach, roślinach strączkowych, a także w owocach, np. w czerwonej porzeczce. Co ciekawe, jest on też obecny w ziołach – kminku, majeranku oraz tymianku oraz herbacie liściastej. Eksperci jednak przyznają, że w małych ilościach nie stanowi on zagrożenia dla zdrowia czy życia człowieka. Związki glinu są również dodawane przez producentów do niektórych leków i kosmetyków. Mogą również przenikać do żywności, np. z garnków.

Widziałam zestawienie dotyczące przecieru pomidorowego, który był gotowany w garnku aluminiowym oraz stalowym. Ten w garnku aluminiowym miał około 17 miligramów glinu na kilogram, a w stalowym nie miał nawet jednego – skomentowała dla serwisu WP abcZdrowie Kinga Głaszewska, dietetyczka.

Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) bezpieczna tygodniowa dawka glinu, którą można przyjąć wraz z żywnością to 7 mg na kilogram masy ciała. W dużej dawce przyjętej jednorazowo może doprowadzić do poważnych problemów w ośrodkowym układzie nerwowym, może też odkładać się w kościach i płucach. Według ekspertów glin łatwiej kumuluje się w mózgu pacjentów z chorobą Alzheimera.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić