Do rozwoju Alzheimera mogą przyczynić się takie czynniki, jak: podeszły wiek, płeć, uwarunkowanie dziedziczne, mutacja genów, wcześniejsze urazy głowy i cukrzyca. W przebiegu choroby następuje stopniowy ubytek komórek nerwowych, który powoduje utratę pamięci i narastający problem z samodzielnym funkcjonowaniem. Niestety ten proces jest nieodwracalny. Jak wynika z badań statystycznych, schorzenie najczęściej atakuje osoby, które ukończyły 65. rok życia.
Czytaj także: To najzdrowszy owoc na świecie. Rośnie w Polsce
Niestety, coraz częściej zdarza się, że Alzheimer rozwija się u ludzi w młodym wieku, co prawdopodobnie ma podłoże genetyczne. Na wstępnym etapie rozwoju objawy choroby łatwo jest przegapić, bowiem mogą pojawić się już u 30-latków i zwykle myślimy, że to tylko wynik stresu.
Na początku pojawiają się problemy z koncentracją, trudność z zapamiętaniem pojedynczych informacji i przyswajaniem nowych faktów. Do objawów współwystępujących możemy zaliczyć: zaburzenie mowy, problemy ze wzrokiem, zaburzenie lub utratę orientacji w miejscu, czasie i sytuacji, ograniczony kontakt społeczny oraz często pojawiające się wahania nastroju.
Chorobę Alzheimera, która pojawia w młodym wieku, można podzielić na cztery fazy:
- początkowe stadium choroby, podczas którego następuje patologiczne odkładanie się białek i trudno zauważyć jakiekolwiek objawy,
- etap łagodnych zaburzeń funkcji poznawczych, w którym pojawiają się pierwsze problemy z pamięcią,
- faza kliniczna, w której u pacjenta można zauważyć otępienie objawiające się na różne sposoby,
- umiarkowana faza otępienia, w której występują zaburzenia mowy, drażliwość, omamy, problemy z samodzielnością i odnalezieniem się w otoczeniu.
Leczenie Alzheimera u młodych osób wdraża się, gdy zaczynają się rozwijać symptomy klinicznego otępienia. Podczas tego etapu rozwoju choroby stosuje się terapię farmakologiczną. Natomiast we wcześniejszej fazie schorzenia lekarze zalecają zmianę dotychczasowego trybu życia, treningi poznawcze i profilaktykę schorzeń reumatycznych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.