Czytaj także: Powoduje "zatrucie" krwi. Zabija więcej osób niż rak
Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, przeciętny Polak spożywa co najmniej 40 kg cukru rocznie. To potężna ilość, która nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie.
Statystyki wskazują także na inną kwestię. Wraz ze wzrostem spożycia cukru zauważany jest także wzrost liczby osób, które borykają się z nadwagą i otyłością.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Eksperci od dawna podkreślają, że nadmiar tej substancji w codziennej diecie prowadzi do konsumpcji pustych kalorii, przyrostu masy ciała, przyspieszenia procesów starzenia się organizmu i zwiększenia ryzyka poważnych schorzeń. Konsekwencje nadużywania cukru są więc bardzo poważne.
Jak wyjaśnia w rozmowie z WP Hanna Stolińska, dietetyczna kliniczna i doktor nauk o zdrowiu, cukier ma najsilniejsze działanie zapalne spośród wszystkich składników, które znajdziemy w produktach spożywczych. Nadmiary glukozy powodują stany zapalne, które zaburzają gospodarkę hormonalną i pracę wielu narządów. To wstęp do poważnych problemów zdrowotnych i chorób układu krążenia, cukrzycy czy nowotworów.
Ekspertka zaznacza także, że cukier ma destrukcyjny wpływ na trzustkę, która produkuje insulinę. Nadmiar cukru prowadzi do gwałtownego wyrzutu insuliny, co sprzyja insulinooporności i cukrzycy. Co więcej, regularne spożywanie cukru zaburza równowagę mikroflory jelitowej, co z kolei może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Ograniczenie spożycia cukru jest więc kluczowe.
Cukier znajdziemy w wielu popularnych produktach
Aby zadbać o zdrowie, powinniśmy unikać nie tylko słodkiej kawy czy herbaty, ale również dokładnie czytać etykiety produktów spożywczych. Cukier znajduje się bowiem w napojach gazowanych, płatkach śniadaniowych, jogurtach owocowych, gotowych owsiankach, zbożowych i białkowych batonach, a nawet w ciemnym chlebie.
Warto zauważyć, że cukier może uzależniać. Po jego spożyciu w naszym organizmie uwalniają się serotonina, dopamina i inne związki chemiczne odpowiadające za poprawę nastroju, co prowadzi do pragnienia kolejnych słodkich przekąsek. Rezygnacja z cukru z czasem może więc być coraz trudniejsza.