Od początku 2025 roku pacjenci będą mogli korzystać z nowej listy leków refundowanych, która obejmuje 31 nowych pozycji.
Wśród nich znajdują się leki stosowane w onkologii, kardiologii oraz w leczeniu chorób rzadkich. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że lista zacznie obowiązywać od 1 stycznia.
Czytaj także: Masz ten syrop w apteczce? Pozbądź się go natychmiast
Na liście znalazło się 13 leków onkologicznych oraz 18 leków stosowanych w kardiologii i terapii chorób rzadkich. Wśród nich jest Rywaroksaban, lek stosowany w prewencji udarów i zatorowości związanej z migotaniem przedsionków. Dzięki refundacji, jego cena spadnie do 10 zł za opakowanie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rywaroksaban oraz Dabigatran, również stosowany w profilaktyce udarów, będą dostępne z odpłatnością 30 proc. dla pacjentów z migotaniem przedsionków. Oznacza to, że nie będą one dostępne bezpłatnie dla osób powyżej 65 lat.
Na liście znalazł się również lek Voxzogo, stosowany w terapii dzieci z niskorosłością (achondroplazją). Po trzech latach negocjacji, producent zgodził się na jego refundację. Refundowana będzie także terapia genowa Luxturna, wykorzystywana w leczeniu wrodzonej ślepoty Lebera.
Ministerstwo Zdrowia poszerzyło również grupę pacjentów uprawnionych do refundacji leku Takhzyro, stosowanego w leczeniu obrzęku naczynioruchowego. Chorzy na miastenię będą mieli dostęp do terapii substancją Rawulizumab, a pacjenci z rzadkimi zespołami padaczkowymi do leku Fenfluramina.
Od stycznia 2025 roku lista refundacyjna obejmie 605 leków z grupy G1 oraz 37 leków z grupy G2. Aktualizacja listy pozwala na wprowadzenie nowych produktów o udowodnionej skuteczności oraz leków generycznych.
Dzięki temu pacjenci mogą nabywać leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne po niższych cenach. Pełen wykaz dostępny jest na stronie Ministerstwa Zdrowia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.