Komary kopulują w locie, zaś samce, chcąc odnaleźć samicę, polegają na swoim słuchu. Kluczowy jest tutaj dźwięk jej skrzydeł.
BBC donosi, że naukowcy, zważając na tę kwestię, przeprowadzili eksperyment. Zmodyfikowali ścieżkę genetyczną odpowiedzialną za zdolność słuchania u samców komarów. Wynik był co najmniej zaskakujący.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Zmodyfikowane komary" nie nawiązywały żadnego kontaktu fizycznego z samicami, nawet po trzech dniach wspólnego pobytu w klatce!
Ponieważ to samice komarów są odpowiedzialne za przenoszenie chorób na ludzi, zmniejszenie ich liczby mogłoby ograniczyć szerzenie się tych chorób.
Przełomowe odkrycie badaczy?
Zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine skupił się na komarach Aedes aegypti, które przenoszą wirusy dotykające rocznie około 400 milionów ludzi. Badacze dokładnie przeanalizowali zwyczaje godowe tych owadów, które mogą trwać od kilku sekund do prawie minuty, i znaleźli sposób, by je zakłócić za pomocą modyfikacji genetycznych.
Badanie dostarcza pierwszego bezpośredniego testu molekularnego, który sugeruje, że słuch jest nie tylko ważny dla reprodukcji komarów, ale wręcz kluczowy. Bez zdolności słyszenia samce mogą nie być w stanie odnaleźć samic, co może prowadzić do ich wyginięcia - podkreślił dr Joerg Albert z Uniwersytetu w Oldenburgu w Niemczech, ekspert w dziedzinie rozmnażania komarów, cytowany przez BBC.
Jednocześnie zaznaczył, że inną metodą walki z chorobami przenoszonymi przez komary jest wypuszczanie na wolność sterylnych samców w regionach, gdzie występują ogniska tych chorób.