Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Nowe dane o in vitro w Polsce. Minister Leszczyna podała liczby

11

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w poniedziałek, że do ogólnopolskiego programu refundacji procedury in vitro zakwalifikowało się 15 tysięcy par, a dotychczasowy rezultat programu to 300 ciąż.

Nowe dane o in vitro w Polsce. Minister Leszczyna podała liczby
Izabela Leszczyna ogłosiła dane dotyczące in vitro. (Getty Imges, SOPA Images)

Podczas XX Forum Rynku Zdrowia minister Leszczyna podkreśliła, że ogólnopolski program finansowania procedury in vitro to jedna ze zrealizowanych obietnic wyborczych.

Mamy 300, a może nawet ponad 300 ciąż. 15 tys. par, które nie miały szansy na własne dzieci, zakwalifikowało się do programu – podkreśliła minister zdrowia.

Do zrealizowanych obietnic zaliczyła także m.in. uruchomienie płatności w ramach KPO. Pytana o listę stu konkretów Koalicji Obywatelskiej, zaznaczyła, że nic by na niej nie zmieniła, ale inaczej sformułowałaby obietnicę zniesienia limitów w szpitalnictwie. Podkreśliła, że zniesienie limitów to nie cel, ale środek do celu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Oficer alarmuje. "Zarzewie III wojny światowej"
Celem jest zwiększenie dostępności i skrócenie kolejek. Okazało się, że po zniesieniu limitów w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej kolejki się nam nie skróciły. Niektórzy mówią nawet, że w niektórych specjalizacjach się wydłużyły – zaznaczyła szefowa resortu zdrowia, cytowana przez PAP.

Podkreśliła, że na skrócenie kolejek rząd potrzebuje więcej niż sto dni, a nawet więcej niż rok.

Rządowy program in vitro

Ogólnopolski program in vitro jest finansowany z budżetu państwa kwotą co najmniej 500 mln zł rocznie. Potrwa do końca 2028 roku, a jego łączny koszt wyniesie 2,5 mld zł. Kryterium kwalifikacji do programu to wiek kobiety – do 42. roku życia dla kobiet korzystających z własnych komórek jajowych lub dawstwa nasienia oraz do 45. roku życia dla kobiet korzystających z dawstwa oocytów lub zarodka. Limit wieku dla mężczyzn to 55 lat.

Wsparcie otrzymują również pacjenci przed lub w trakcie leczenia onkologicznego. W ramach refundacji tzw. onkopłodności finansowane są m.in. zabiegi pobrania, mrożenia i przechowywania komórek rozrodczych. Skorzystać z tego mogą kobiety do 40. roku życia i mężczyźni w wieku do 45 lat.

Niepłodność jest klasyfikowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako choroba cywilizacyjna. Dotkniętych nią może być na stałe lub okresowo co najmniej kilkadziesiąt milionów par na świecie. Szacuje się, że w Polsce może dotyczyć około trzech milionów osób. Problem niepłodności dotyka 15–20 proc. par w wieku prokreacyjnym, z czego około 35–40 tys. wymaga rocznie leczenia zaawansowanymi technikami wspomaganego rozrodu.

Jak można przeczytać na stronach resortu zdrowia, osoby zakwalifikowane do programu mogą liczyć na 6 indywidualnych procedur w różnych wariantach. "Dzięki temu kobiety w różnym stanie klinicznym mają podobne szanse na ciążę" - wskazuje ministerstwo.

Autor: AWWA
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić