Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Nowotwór, który objawia się swędzeniem skóry. Częściej atakuje mężczyzn

16

Chłoniak jest najczęściej spotykanym nowotworem krwi i trzecim co do częstości występowania nowotworem wieku dziecięcego. Jego objawy nie są oczywiste i łatwo je przeoczyć. Po czym poznać, że mamy do czynienia z chłoniakiem?

Nowotwór, który objawia się swędzeniem skóry. Częściej atakuje mężczyzn
(Getty Images)

Chłoniak - charakterystyka

Chłoniaki są grupą nowotworów, które rozwijają się z komórek układu limfatycznego organizmu. Istnieje 19 różnych rodzajów chłoniaków skóry. Niektóre występują bardzo rzadko, inne są diagnozowane częściej.

Do najczęstszych rodzajów chłoniaków skóry należy ziarniniak grzybiasty wywodzący się z limfocytów T. Rzadziej rozpoznawane są inne chłoniaki wywodzące się z limfocytów T, a najrzadziej z limfocytów B - tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie prof. dr hab. Krzysztof Giannopoulos, kierujący Oddziałem Hematologicznym Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

Przyczyna powstawania chłoniaka skóry nie jest do końca poznana. Nowotwór tego typu częściej atakuje mężczyzn niż kobiety. Rozwija się zwykle po 60. roku życia, chociaż ryzyko zachorowania wzrasta już po 40. roku życia.

Chłoniakiem skóry nie można się zarazić. Nie udowodniono też, żeby na zwiększenie ryzyka chłoniaka miało wpływ promieniowanie UV, dym tytoniowy czy spożywanie alkoholu.

Jakie objawy daje chłoniak skóry?

Chłoniak skóry ze względu na wiele nietypowych zmian skórnych najczęściej rozpoznawany jest w gabinecie dermatologicznym, na podstawie wyniku badania histopatologicznego.

Objawy najczęściej związane są ze zmianami skórnymi, które mogą być swędzące, łuszczące się, a czasami fioletowe lub z owrzodzeniem. Niektóre chłoniaki skóry pojawiają się jako utrzymująca się wysypka, a niektóre mogą zajmować większość ciała, to tzw. erytrodermia - mówi Giannopoulos.

Chłoniak skóry może dawać więcej niż jeden typ zmiany skórnej, na różnych częściach ciała. Zmiany często pojawiają się również na obszarach nienarażonych na działanie słońca.

Inne objawy chłoniaka

Wraz ze zmianami skórnymi chłoniak skóry może powodować ogólne objawy, takie jak: niewyjaśniona utrata masy ciała, gorączka niezwiązana z infekcją, pocenie się, szczególnie w nocy - uczula ekspert.

Zdarza się, że chłoniak skóry obejmuje też węzły chłonne. W okolicy szyi, obojczyków, pod pachami lub w okolicy pachwin pojawiają się guzki.

Leczenie chłoniaka skóry dobiera się w zależności od typu klinicznego i stopnia rozwoju choroby. Terapia może być miejscowa lub ogólnoustrojowa. W leczenie zwykle zaangażowani są specjaliści z zakresu dermatologii, hematologii oraz onkologii. Najczęściej proces opiera się na fototerapii, chemioterapii i radioterapii.

Dla najczęstszych postaci ziarniniaka grzybiastego rokowanie jest dość dobre i zależą od stadium zaawansowania. Dla postaci ograniczonych raportowano przeżycia powyżej 20 lat. W stadiach zaawansowanych rokowanie jest gorsze. Średnio pacjent przeżywa ok. 5 lat - podsumowuje Krzysztof Giannopoulos.

Autor: KGG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić