Rak jelita - da się wyleczyć?
To podstępna choroba, która przez wiele lat może rozwijać się przez wiele lat nie dając żadnych niepokojących objawów. Zanim rak jelita grubego przejmie kontrolę nad całym organizmem, jest małą zmianą na jelicie grubym, którą lekarze nazywają polipem.
Polip to określenie kliniczne, makroskopowe, oznaczające zmianę, która uwypukla się na powierzchni błon śluzowych lub skóry w różnych częściach ciała - tłumaczy lekarz Paweł Ziora pod fotografią.
Polipy mogą być nienowotworowe (np. polip zapalny) oraz nowotworowe (np. gruczolak). Ich rodzaj można ustalić za pomocą badania histopatologicznego. Ten na zdjęciu okazał się gruczolakiem, czyli nowotworem łagodnym. Jednym z pierwszych objawów rozwijających się polipów jest zmiana rytmu wypróżnień.
Czytaj też: Nigdy nie śpij na prawym boku
Objawy polipa jelita
U osoby chorej pojawiają się biegunki, zaparcia, odczuwa ona także parcie na stolec. Pacjent odczuwa też bóle w podbrzuszu. Mężczyźni ten rodzaj bólu porównują do zapalenia pęcherze, kobiety do bólu menstruacyjnego. Dodatkowym objawem jest anemia.
To zdjęcie pokazuje sukces medycyny. Dlaczego? Otóż wycięty gruczolak to wyleczony nowotwór (łagodny) oraz profilaktyka raka jelita grubego (czyli nowotworu złośliwego) w czystej, namacalnej – dla mnie – postaci - pisze Ziora.
Lekarz publikując zdjęcie w sieci chce zachęcić Polaków do wykonywania kolonoskopii – badania, które pozwala wykryć zmiany nowotworowe nawet na bardzo wczesnym etapie rozwoju.
Czytaj też: Ten olej to tykająca bomba
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.