Zbyt wysokie stężenie we krwi może prowadzić do retinopatii cukrzycowej, czyli uszkodzeń naczyń krwionośnych w siatkówce oka. Pacjenci dotknięci tym bardzo częstym powikłaniem cukrzycowym skarżą się na pogorszenie ostrości widzenia. Przy cukrzycy typu 1 dolegliwość ta ustępuje, gdy poziom cukru zostanie wyregulowany. W przypadku cukrzycy typu 2 tego rodzaju problemy z narządem wzroku często występują, zanim choroba zostanie zdiagnozowana.
Na początku nadciśnienie tętnicze może nie dawać żadnych objawów. Do początkowych i nietypowych symptomów zbyt wysokiego ciśnienia możemy zaliczyć mikrowylewy krwi i niewielkie zwężenia naczyń krwionośnych w siatkówce. W celu postawienia jednoznacznej diagnozy wykonuje się badania dna oka. Dzięki niemu można również sprawdzić, czy u pacjenta nie występuje odwarstwienie siatkówki.
Zbyt wysoki poziom złego cholesterolu LDL we krwi może w rezultacie doprowadzić do miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu. Jednym z objawów hipercholesterolemii są kępki żółte na powiekach lub białe obręcze pojawiające się wokół rogówki oka.
Jak powszechnie wiadomo, czerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że ta niebezpieczna choroba może zaatakować również narząd wzroku. O rozwoju czerniaka tęczówki świadczy jasnobrunatny, ciemnobrunatny lub brązowy wolnorosnący guzek.
Z kolei czerniak naczyniówki długo nie wysyła żadnych niepokojących sygnałów i zazwyczaj jest wykrywany przez przypadek podczas badania okulistycznego. Jest to najczęściej występująca postać czerniaka oka. Czerniaka ciałka rzęskowego diagnozuje się najrzadziej. Objawia się bólem gałki ocznej i problemami z ostrością widzenia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.