U osób z przewlekłym zapaleniem lub nowotworem trzustki nierzadko występują osłabienie, organizmu, nudności, wymioty, bóle brzucha, brak apetytu i zauważalny spadek masy ciała.
Inne objawy chorej trzustki, to zaburzenia prawidłowej pracy układu trawiennego, co z kolei może powodować nieprawidłowe wchłanianie cennych pierwiastków i witamin do organizmu. Wówczas mogą wystąpić zmiany owłosienia, zmiany troficzne, pojawiające się w okolicach śluzówek, zajady, a nawet rumień wędrujący, występujący najczęściej wokół ust, w dolnej części podbrzusza oraz na kończynach.
Przy ostrym stanie zapalnym czy raku trzustki może pojawić się też żółtaczka, spowodowana uciskiem guza na drogi żółciowe lub powiększonymi węzłami chłonnymi, utrudnionym odpływem żółci z wątroby do jelita oraz przerzutami nowotworowymi atakującymi wątrobę. Oba te czynniki mogą ze sobą współistnieć. Wysokie stężenie bilirubiny sprawia, że skóra, białka oczu i błony śluzowe zmieniają barwę na żółtą.
Ponadto u chorego mogą pojawić się odbarwione stolce, ciemny mocz i swędzenie. Poza żółtaczką u pacjenta z chorą trzustką często występują dolegliwości bólowe. Żółtaczkę można zaliczyć do pierwszych objawów raka trzustki.
Pamiętajmy, że żadnych z wyżej wymienionych dolegliwości nie można lekceważyć. Jeśli się pojawią i nie będą ustępować samoistnie, wówczas należy jak najszybciej udać się do specjalisty. Im szybsze rozpoznanie choroby nowotworowej, tym większe szanse na powrót do zdrowia.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.