Aktywność fizyczna a rozwój nowotworów
Czterdziestu międzynarodowych ekspertów z różnych dziedzin i z różnych organizacji przeprowadziło aktualny przegląd dowodów na temat pozytywnego wpływu ćwiczeń w zapobieganiu i leczeniu raka. Doszli do następujących wniosków:
- U osób dorosłych aktywność fizyczna pełni ważną funkcję w zapobieganiu chorobom nowotworowym. Zdaniem specjalistów ćwiczenia obniżają ryzyko rozwoju siedmiu najbardziej powszechnych rodzajów raka: okrężnicy, piersi, śluzówki macicy, nerek, pęcherza, przełyku i żołądka.
- Osobom, które przeżyły raka, radzi się wdrożenie ćwiczeń, aby poprawić przeżycie po zdiagnozowaniu raka piersi, raka jelita grubego i raka prostaty.
Zalecane ćwiczenia aerobowe
Grupa ekspertów, kierowana przez University of British Columbia opracowała nowe wytyczne dla osób, które zmagały się nowotworem. Zaskoczeniem może być zalecenie, by osoby chore na nowotwory wykonywały trening aerobowy i wytrzymałościowy przez około 30 minut na sesję, trzy razy w tygodniu.
Specjaliści podkreślają, że nowe rekomendacje opierają się na analizie rosnącej liczby dowodów naukowych. Od 2010 r. opublikowano ponad 2500 randomizowanych kontrolowanych prób wysiłkowych u osób, które przeżyły raka.
Eksperci zapoczątkowali także nową inicjatywę Moving Through Cancer, prowadzoną przez American College of Sports Medicine, aby pomóc lekarzom na całym świecie we wdrażaniu tych zaleceń.
Zobacz też:
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl