Coraz więcej zakażeń nowymi wariantami koronawirusa notowanych jest w Wielkiej Brytanii i w USA. Zakażeni pacjenci są najczęściej nosicielami nowego wariantu Covid-19 - KP.3 - zwanego też Kappą.
To nowy podwariant Omikronu, który wraz z KP.3 pojawił się w czerwcu. Powoduje obecnie większość przypadków COVID-19 - powiedział Dr Albert Ko z Yale School of Public Health dla portalu today.com
Doktor Ko przekonuje, że nowy wariant jest bardziej zaraźliwy i odpowiada już za 33 proc. zakażeń koronawirusem w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie nadmienił, że Kappa nie powoduje większej ilości powikłań czy zgonów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Covid-19 Kappa atakuje w Wielkiej Brytanii i USA
Statystyki zakażeń są jednak coraz bardziej alarmujące. Amerykańska agencja rządowa CDC (Centers for Disease Control and Prevention) podało w połowie czerwca, że liczba pacjentów w całym kraju zwiększa się bardzo szybko. Z tego względu lekarze powoli mówią o nowej, wakacyjnej fali Covid-19.
Podobna jest sytuacja w Wielkiej Brytanii. Tamtejsza UKHSA (Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia / UK Health Security Agency) monitoruje rozwój nowego wariantu wirusa Covid-19. Naukowcy z Wysp Brytyjskich są jednak bardziej powściągliwi i podkreślają, że nowemu wariantowi trzeba się jeszcze przyjrzeć.
Obie agencje podkreślają jednak, że sytuacja jest poważna. I trzeba ją monitorować. Pacjenci powinni zwrócić uwagę na objawy jeżeli zachorują. Nowy wariant KP.3 zwany Kappą ma charakterystycznie oznaki. Należą do nich m.in.:
- bóle mięśni,
- utrata smaku
- i węchu,
- ból gardła,
- kaszel,
- zmęczenie,
- katar,
- ból głowy,
- nudności,
- duszności,
- biegunka
- i wymioty.
Według CDC objawy oraz dolegliwości związane z przebiegiem choroby są inne w zależności od pacjenta i jego historii choroby. Chodzi także o rodzaj nabytej odporności (jaką pacjent brał szczepionkę przeciw Covid-19). Nie jest aż tak istotne, który szczep koronawirusa spowodował infekcję.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.