Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Nowy wariant koronawirusa. To delta-omikron. Co o nim wiemy?

35

Naukowcy odkryli nowy wariant koronawirusa. Jest to wirus hybrydowy delta-omikron. Połączenie dwóch niepokojących wariantów może brzmieć przerażająco. Zwłaszcza, że wirus hybrydowy jest bardzo rzadki. Naukowcy jednak uspokajają, że dane dotyczące rozprzestrzeniania się i nasilenia choroby nie są aż tak niepokojące.

Nowy wariant koronawirusa. To delta-omikron. Co o nim wiemy?
Nowy wariant koronawirusa, czyli delta-omikron. Naukowcy uspokojajaą (GETTY, 2022 VCG)

Delta-omikron to połączenie dwóch wariantów koronawirusa. Taki duet zwany jest wirusem hybrydowym. Pierwsze badania na temat tej konfiguracji przedstawili naukowcy z Francji. Jednak eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia i innych krajów uspokajają, że nie ma powodu, aby przesadnie martwić się wspomnianą hybrydą.

Rekombinacja delta-omikron to dokładniej połączenie szkieletu podwariantu delta i białka kolczastego podwariantu omikron. Krąży już od początku stycznia 2022 roku, jednak wciąż na bardzo niskim poziomie. Do tej pory stwierdzono jego obecność we Francji, Danii, Niemczech i Holandii. Jak podaje "Ars Technica", takich przypadków jest tam niewiele.

Dane epidemiologiczne na temat rozprzestrzeniania się hybrydy nie wzbudzają żadnych sygnałów ostrzegawczych. Naukowcy twierdzą, że wariant nie wydaje się powodować cięższej choroby. Potwierdziła to także epidemiolożka WHO Maria Van Kerkhove. Zauważyła jednak, że badania wciąż trwają, a eksperci będą uważnie monitorować deltę-omikron.

Jak dochodzi do połączenia się dwóch wariantów wirusów w jeden?

Rekombinacja może nastąpić, gdy dwa warianty zarażają jednocześnie jedną osobę i atakują te same komórki. W tym scenariuszu mechanizm komórkowy, który wirusy wykorzystują do tworzenia swoich klonów, może czasami gwałtownie przestawić się z translacji (przeniesienia) kodu genetycznego jednego z wariantów na kod drugiego, co prowadzi do powstania wirusa mozaikowego.

Eksperci nie są szczególnie zaskoczeni, że pojawiła się rekombinacja delty i omikronu. Drugi z wymienionych wariantów zyskał większą dominację i szybciej się rozprzestrzeniał. Delta również była problemem w niektórych miejscach świata. Ta sytuacja zapewniła dwóm wysoce zakaźnym wirusom wiele możliwości skrzyżowania ścieżek.

Warto dodać, że specjaliści twierdzą, iż te dwa warianty są stosunkowo różne od siebie, co sprawia, że dużo łatwiej było "namierzyć" hybrydę. Być może nie są to pierwsze takie "krzyżówki", jednak ich połączenie w jedną całość było trudniejsze do zidentyfikowania ze względu na ich budowę.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Szczepienie wziewne przeciw COVID-19? Dr Karauda wymienia zalety
Autor: WIP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
To odróżnia Ronaldo od Messiego. Laureat Złotej Piłki wskazał szczegół
Robert Lewandowski idzie po Złotą Piłkę? Znany portal pokazał swój ranking
Białoruska propaganda straszy Polską. "Demony chcą przejąć Białoruś"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić