pogoda
Warszawa
12°
aktualizacja 

Nowy wariant koronawirusa. To delta-omikron. Co o nim wiemy?

35

Naukowcy odkryli nowy wariant koronawirusa. Jest to wirus hybrydowy delta-omikron. Połączenie dwóch niepokojących wariantów może brzmieć przerażająco. Zwłaszcza, że wirus hybrydowy jest bardzo rzadki. Naukowcy jednak uspokajają, że dane dotyczące rozprzestrzeniania się i nasilenia choroby nie są aż tak niepokojące.

Nowy wariant koronawirusa. To delta-omikron. Co o nim wiemy?
Nowy wariant koronawirusa, czyli delta-omikron. Naukowcy uspokojajaą (GETTY, 2022 VCG)

Delta-omikron to połączenie dwóch wariantów koronawirusa. Taki duet zwany jest wirusem hybrydowym. Pierwsze badania na temat tej konfiguracji przedstawili naukowcy z Francji. Jednak eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia i innych krajów uspokajają, że nie ma powodu, aby przesadnie martwić się wspomnianą hybrydą.

Rekombinacja delta-omikron to dokładniej połączenie szkieletu podwariantu delta i białka kolczastego podwariantu omikron. Krąży już od początku stycznia 2022 roku, jednak wciąż na bardzo niskim poziomie. Do tej pory stwierdzono jego obecność we Francji, Danii, Niemczech i Holandii. Jak podaje "Ars Technica", takich przypadków jest tam niewiele.

Dane epidemiologiczne na temat rozprzestrzeniania się hybrydy nie wzbudzają żadnych sygnałów ostrzegawczych. Naukowcy twierdzą, że wariant nie wydaje się powodować cięższej choroby. Potwierdziła to także epidemiolożka WHO Maria Van Kerkhove. Zauważyła jednak, że badania wciąż trwają, a eksperci będą uważnie monitorować deltę-omikron.

Jak dochodzi do połączenia się dwóch wariantów wirusów w jeden?

Rekombinacja może nastąpić, gdy dwa warianty zarażają jednocześnie jedną osobę i atakują te same komórki. W tym scenariuszu mechanizm komórkowy, który wirusy wykorzystują do tworzenia swoich klonów, może czasami gwałtownie przestawić się z translacji (przeniesienia) kodu genetycznego jednego z wariantów na kod drugiego, co prowadzi do powstania wirusa mozaikowego.

Eksperci nie są szczególnie zaskoczeni, że pojawiła się rekombinacja delty i omikronu. Drugi z wymienionych wariantów zyskał większą dominację i szybciej się rozprzestrzeniał. Delta również była problemem w niektórych miejscach świata. Ta sytuacja zapewniła dwóm wysoce zakaźnym wirusom wiele możliwości skrzyżowania ścieżek.

Warto dodać, że specjaliści twierdzą, iż te dwa warianty są stosunkowo różne od siebie, co sprawia, że dużo łatwiej było "namierzyć" hybrydę. Być może nie są to pierwsze takie "krzyżówki", jednak ich połączenie w jedną całość było trudniejsze do zidentyfikowania ze względu na ich budowę.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Szczepienie wziewne przeciw COVID-19? Dr Karauda wymienia zalety
NA ŻYWO
Autor: WIP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Uciążliwe kontrole. "Saksonia zdana jest na polskich pracowników"
Chińska misja Shenzhou-20. Tajkonauci już na stacji
Syn i niepełnosprawna matka zostali bez dachu nad głową. "Trzeba mieć ludzki odruch"
Rodzina papieża Franciszka bez zaproszenia na pogrzeb. Bilety kupił darczyńca
Zakaz noszenia broni w Gnieźnie. Obowiązuje tylko w piątek
Potrącił 13-latkę na hulajnodze. Teraz czekają go poważne konsekwencje
Nawet 55 mm deszczu. IMGW ostrzega mieszkańców tych regionów
Atletico Madryt triumfuje. Real Valladolid nie ma powodów do świętowania
Zapraszają tylko mężczyzn. Burza w komentarzach
Wrócił "gołębiarz". Ludzie są bezradni
Pijani rodzice przewozili małe dzieci. On miał ponad dwa promile, ona prawie dwa
Rosyjska flota cieni przemyca broń. Interpol wskazuje w czyje ręce trafia
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić