Zgodnie z informacjami podanymi przez portal "The Guardian", osoba zakażona wróciła do Wielkiej Brytanii 21 października po podróży do krajów afrykańskich dotkniętych epidemią mpox. Wkrótce po powrocie pojawiły się u niej objawy grypopodobne, a następnie wysypka.
27 października, po wizycie na oddziale ratunkowym, wykonano wymaz, który potwierdził zakażenie nowym wariantem wirusa mpox, kladem 1b. Obecnie pacjent przebywa na oddziale chorób zakaźnych o wysokim ryzyku w londyńskim szpitalu Royal Free.
Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego wraz z innymi organizacjami analizuje kontakty osoby zakażonej. Najbliższemu otoczeniu zaoferowane zostaną testy na mpox, szczepienia oraz porady dotyczące opieki zdrowotnej w przypadku zakażenia kladem 1b. - Ryzyko dla populacji Wielkiej Brytanii pozostaje niskie i szybko pracujemy nad śledzeniem bliskich kontaktów i redukcją potencjalnego ryzyka rozprzestrzeniania – powiedziała prof. Susan Hopkins, główna doradczyni medyczna UKHSA.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
WHO ostrzega przed wirusem mpox
W sierpniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła mpox globalnym zagrożeniem zdrowia publicznego po raz drugi w ciągu ostatnich dwóch lat. Obecna epidemia, wywołana przez wariant wirusa klad 1b, rozpoczęła się w Demokratycznej Republice Konga i rozprzestrzeniła się na sąsiednie kraje oraz inne państwa.
W ubiegłym miesiącu Wielka Brytania zamówiła ponad 150 tys. dawek szczepionki przeciwko mpox, aby zwiększyć gotowość na to zagrożenie. Mpox jest odzwierzęcą chorobą zakaźną przenoszoną przez bliski kontakt. Charakteryzuje się objawami grypopodobnymi, takimi jak gorączka, ból głowy i mięśni, a także wypełnionymi ropą zmianami skórnymi przypominającymi krosty, co utrudnia odróżnienie jej od ospy wietrznej.
Zakażenie wirusem mpox objawia się pojawieniem się gorączki, bólu głowy i pleców, powiększonymi węzłami chłonnymi, ogólnym osłabieniem i pojawieniem się charakterystycznej wysypki.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.