Robert Koch Institut (RKI), niemiecka agencja ds. kontroli chorób, poinformował we wtorek o wykryciu w kraju zakażenia mpox (dawniej małpia ospa). Jak informuje portal dw.com, do zakażenia miało dojść za granicą. Mimo wszystko RKI nie przewiduje zwiększonego ryzyka dla ogółu społeczeństwa.
"RKI nie zakłada obecnie zwiększonego ryzyka ze strony wirusów kladu I w Niemczech, ale dokładnie monitoruje sytuację i w razie potrzeby dostosuje swoje zalecenia" – podano na stronie instytutu. Agencja podkreśliła, że do przeniesienia mpox "wymagany jest bliski kontakt fizyczny".
RKI nie ujawnił dodatkowych szczegółów dotyczących czasu i osoby, u której stwierdzono pierwsze zakażenie. Zaznaczono jednak, że dostępne obecnie szczepionki są uważane za skuteczne przeciwko wirusom kladu I.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Od maja 2022 roku w wielu krajach, w tym w Niemczech, wykryto infekcje innym szczepem wirusa, kladu IIb. W sierpniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła mpox globalnym zagrożeniem zdrowia publicznego po raz drugi w ciągu dwóch lat. Decyzja ta zapadła po wybuchu epidemii w Demokratycznej Republice Konga, skąd nowy wariant rozprzestrzenił się do krajów sąsiednich.
WHO ostrzega przed tym wariantem mpox
Według WHO klad Ib uważany jest za bardziej zaraźliwy i niebezpieczny niż wcześniejsze warianty mpox występujące w Niemczech. Eksperci ds. zdrowia publicznego ostrzegają jednak, że nadal brakuje wiarygodnych danych na temat tego wariantu.
Pierwszy przypadek mpox kladu Ib poza kontynentem afrykańskim potwierdzono w Szwecji w połowie sierpnia.
Objawy mpox obejmują gorączkę, ból głowy i mięśni, a także charakterystyczną wysypkę. Przypadki śmiertelne są rzadkie, zwłaszcza w krajach z dobrze funkcjonującymi systemami opieki zdrowotnej. Warianty choroby różnią się między sobą nie tylko stopniem zakaźności, czy występowaniu geograficznym, ale także przebiegiem samego zakażenia i objawami, jakie mu towarzyszą.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.