oprac. Anna Wajs-Wiejacka| 

Nowy wariant śmiercionośnego wirusa. Ekspert WHO zaniepokojony

25

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie kryje niepokoju w związku z nowym wariantem niebezpiecznego wirusa Mpox (tzw. małpia ospa). Jego dotarcie na kontynent europejski może być tylko kwestią czasu - informuje "Die Zelt".

Nowy wariant śmiercionośnego wirusa. Ekspert WHO zaniepokojony
Nowy wariant śmiercionośnego wirusa. Ekspert WHO zaniepokojony (Getty Images,, Science Photo Library)

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nowy, niepokojący wariant wirusa Mpox może przedostać się także do Europy. Obecnie krąży w Demokratycznej Republice Konga. - Ale nie to byłoby moim największym zmartwieniem – mówi koordynator reagowania kryzysowego WHO Mike Ryan, cytowany przez portal "Die Zeit". Podkreślił, że podczas wybuchu epidemii w 2022 r. bogate kraje pokazałyby, że mają zasoby, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa.

Moją największą obawą jest to, że choroba rozprzestrzenia się w populacjach doświadczających wysokiego poziomu ubóstwa, mających niewielki dostęp do opieki medycznej – mówi Ryan.

Zakażenia wariantem Clade 1b przebiegają znacznie ciężej, niż miało to miejsce w przypadku wcześniejszych wariantów. Objawy są nie tylko cięższe, ale i utrzymują się znacznie dłużej. Zakażenie wirusem jest szczególnie groźne u kobiet w ciąży, bo prowadzi do poronień, zagraża też życiu dzieci. Oszacowanie skali problemu jest trudne, bo do lekarzy zgłaszane są tylko najcięższe przypadki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 88-latek zadziwia. Ujawnił tajemnicę dot. swojego zdrowia

Clade 1b pojawił się prawdopodobnie już we wrześniu ubiegłego roku. Władze wskazują, że początkowo przenoszony był przez osoby świadczące usługi seksualne. Obecnie przenosi się jednak przez zwykły kontakt z zakażoną osobą.

Jesteśmy bardzo zaniepokojeni epidemią – mówi ekspert WHO ds. Mpox Rosamund Lewis.

Groźny wariant małpiej ospy

Do tej pory za główną przyczynę infekcji małpią ospą uważano kontakt z dzikimi zwierzętami lub ich mięsem. Teraz przenosi się on między ludźmi. Wariant Clade II był odpowiedzialny za globalną epidemię w 2022 r.

W większości przypadków osoby dotknięte chorobą miały jednak łagodne objawy. Przeważała wysypka, która pierwotnie obejmowała głównie okolice narządów płciowych, dłonie i stopy. W nowym wariancie Ib całe ciało, łącznie ze skórą głowy, może zostać pokryte krostami wielkości grochu.

U zakażonych może pojawić się gorączka przekraczająca 38,5 stopni Celsjusza, a także powiększenia węzłów chłonnych. Zakażeni mogą odczuwać bóle głowy i pleców, którym towarzyszy osłabienie. Leczenie zakażenia Mpox ma charakter objawowy. Pacjentom podawane są leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwświądowe.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić