Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Maja Budka | 
aktualizacja 

O czym należy pamiętać podczas opalania?

2

Nadeszły gorące miesiące, a z nimi chęć zadbania o piękną opaleniznę. Bez wątpienia słońce jest naszym przyjacielem, jednak nierozsądne opalanie może wyrządzić naszej skórze krzywdę. Aby cieszyć się nim i nie martwić się podrażaniami, warto dostosować się do kilku prostych zasad na temat bezpiecznego opalania.

O czym należy pamiętać podczas opalania?
Aby zyskać zdrową opaleniznę, należy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach chroniących skórę i ciało. (Adobe Stock)

UVA i UVB – przyjaciele czy wrogowie?

Skrót UV, który widzimy na każdym produkcie ochrony przeciwsłonecznej, oznacza ultrafiolet. Promieniowanie to dzieli się na dwie grupy - UVA i UVB. To właśnie one opalają lub parzą naszą skórę. Wówczas zmienia ona kolor na jasnobrązowy, żeby zapobiec przenikaniu promieni głębiej. UVA ma największą długość fali. Oznacza to, że przenika nawet barierę ludzkiego naskórka. Do jej negatywnych skutków należy zaliczyć starzenie się skóry czy powodowanie nowotworów.

UVB również dociera przez naskórek do skóry. Jest odpowiedzialne za opaleniznę, ale i powoduje oparzenia słoneczne. Wpływa też na pojawianie się nowotworów skóry. Promieniowanie UV ma więc dobroczynne działania, takie jak udział w syntezie witaminy D3, tworzenie opalenizny, poprawa samopoczucia. Jest jednak także odpowiedzialne za fotostarzenie się skóry, oparzenia, udary czy powstawanie nowotworów. Dlatego tak ważne jest używanie filtrów i kremów ochronnych.

Stosowanie kremów ochronnych z wysokim SPF

Nie powinniśmy całkowicie unikać słońca, ale też nie powinniśmy narażać się zbytnio na jego promieniowanie. Kluczem jest zażywanie kąpieli słonecznych z rozsądkiem i odpowiednim przygotowaniem. Zacznijmy od doboru odpowiednich kosmetyków. Najważniejszą kwestią jest wysokość filtra. SPF to symbol oznaczający stopień ochrony skóry. Pokazuje, jak długo można przebywać na słońcu po nałożeniu kremu, aby nie doszło do oparzenia słonecznego.

Balsamy, kremy i olejki z SPF 50+ powinny używać przede wszystkim osoby z jasną karnacją i podatne na oparzenia. W praktyce jednak ten filtr polecany jest każdemu, kto wystawia się na długie promieniowanie słońca i chce zyskać zdrową opaleniznę. Szczególnie tyczy się to kremów do twarzy z filtrem, które warto używać nie tylko latem, ale i też w pozostałe pory roku. Twarz jest szczególnie wystawiona na słońce, dlatego warto wybrać krem z oznaczeniem SPF 50+. Polacy mają w większości przypadków jasny fototyp skóry. Zaleca się więc, aby stosowali jak najwyższe filtry, nie niższe niż 30.

Częsta aplikacja kosmetyków ochronnych na skórę

Dobry produkt z filtrem potrafi uratować naszą skórę przed szkodliwym działaniem słońca. Warto jednak pamiętać, że jedno posmarowaniem się kremem na dzień niestety nie wystarczy. Aby cieszyć się pełną ochroną, należy pamiętać o reaplikowaniu filtra. Jakie są podstawowe zasady? Nałóż krem z filtrem 30 minut przed wyjściem na słońce. Staraj się użyć go obficie i dokładnie wsmarować w skórę przed opalaniem. Pamiętaj o każdym kawałku ciała wystawionym na słońce, także o nogach czy plecach. Ponawiaj aplikację kremu z SPF co 2-3 godziny. Reaplikuj zawsze po wyjściu z wody (nawet jeśli używasz produktu wodoodpornego).

W jakich godzinach najlepiej korzystać ze słońca?

Ochrona przeciwsłoneczna, czyli używanie kosmetyków często i w dużych ilościach to jedna zasada zdrowego i odpowiedzialnego opalania. Kolejną jest czas wystawiania skóry na słońce. Są pory dnia, w których słońce świeci najintensywniej, co może być dodatkowo szkodliwe dla skóry. Słońce najmocniej opala w godzinach między 10:00 a 15:00. Wtedy najlepiej zostać w cieniu. Jeśli jednak zależy ci na przebywaniu na świeżym powietrzu w tych godzinach, pamiętaj o odpowiedzialnym stosowaniu filtrów, zabraniu ze sobą nakrycia głowy i dużej ilości wody.

Rozsądne nabywanie opalenizny

Choć przebywanie w pełnym słońcu, opalanie się, aktywności na plaży i nad wodą kojarzą się głównie z zabawą i miłym spędzaniem czasu, zadbaj, by te wspomnienia nie wiązały się z podrażnieniami i bolesnymi oparzeniami na skórze. Pamiętaj o wysokich filtrach, rozsądnym wybieraniu godzin opalania, a także o częstym przebywaniu w cieniu, aby nie nabawić się udaru słonecznego.

O czym jeszcze warto wiedzieć? O dodatkowych ograniczeniach powinny pamiętać kobiety, które planują opalanie w ciąży. Długotrwałe zażywanie kąpieli w pełnym słońcu nie jest wskazane dla kobiet oczekujących dziecka. Chodzi tu nie tylko o zmiany w gospodarce hormonalnej, ale np. o szkodliwe dla płodu przegrzaniu organizmu. O opalaniu w ciąży najlepiej powiadomić lekarza, który doradzi, jak zrobić to bezpiecznie.

Okrycie głowy

Jak się opalać z głową? To właśnie głowa powinna być pod stałą ochroną. Najlepiej, aby była zawsze pod okryciem. Niezbędnymi elementami słonecznego wybiegu modowego powinny być więc: kapelusze z szerokim rondem, czapka z daszkiem, ewentualnie chustka, jeśli nie masz niczego innego. Nakrycie głowy chroni cię przed udarem cieplnym. Dodatkowo zakrywa włosy, które również źle znoszą promieniowanie UV, a także osłania twarz przed słońcem.

Odpowiednie nawadnianie organizmu

Nawadnianie organizmu to absolutna podstawa, nie tylko w słoneczne dni. Wodę należy pić często i małymi łykami, tak aby nie doprowadzić do uczucia pragnienia. Pierwszym objawem sygnalizującym ci, że organizm potrzebuje nawodnienia, może być suchość ust. Pamiętaj, że pragnienia nie ugaszą słodzone napoje. Wychodząc z domu na długi czas, pamiętaj, by zabrać ze sobą dużą butelkę wody źródlanej lub mineralnej. Szczególnie w słoneczne dni, kiedy ciało traci dużo wody, pocąc się.

Pielęgnacja skóry po powrocie z plaży

Znasz już najważniejsze zasady odpowiedzialnego i rozsądnego opalania się. Należą do nich: korzystanie z kremów z wysokim filtrem, reaplikacja ochrony przeciwsłonecznej, odpowiedni dobór pory dnia pod opalanie, częste chronienie się w cieniu, nakrycia głowy, nawadnianie organizmu. Nie zawsze jednak wszystko idzie po naszej myśli. Zbyt długie opalanie może niestety skutkować podrażnianiami, zaczerwienieniem czy oparzeniami słonecznymi. Z pewnością każdemu z nas zdarzyło się doświadczyć skutków nadmiernej ekspozycji na słońce. Jak sobie z tym radzić?

Co na podrażnienia?

Czym smarować skórę po opalaniu? Hitem, który służy wielu osobom, jest żel aloesowy. Jest kojący i przynosi ulgę suchej i podrażnionej skórze. Wybierz kosmetyk z maksymalną zawartością naturalnego aloesu. Po wchłonięciu żelu zastosuj regenerujący krem. Pamiętaj jednak, aby przed pierwszym użyciem produktu aloesowego wykonać próbę uczuleniową. Niektóre osoby mogą być uczulone na aloes. Wówczas możesz użyć sprawdzonego łagodząco-regenerującego kosmetyku np. z d-panthenolem lub alantoiną.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić