Eksperci ds. żywienia zalecają, że w trosce o swoją dobrą kondycję zdrowotną każdy z nas powinien trzymać się stałych godzin, w których spożywa posiłki. Niestety nie zawsze pozwala nam na to nawał obowiązków i życie w ciągłym biegu.
Warto jednak pamiętać, że unikanie lub odkładanie jedzenia na później, nierzadko prowadzi do przejadania się w godzinach wieczornych i w pośpiechu sięgania po gotowe i wysokoprzetworzone dania.
Jednym z najgorszych przyzwyczajeń żywieniowych jest rezygnowanie ze śniadania, które sprzyja odkładaniu się w naszym organizmie nadmiaru tkanki tłuszczowej i zaburza prawidłowy metabolizm glukozy, zwiększając tym samym ryzyko rozwoju wielu chorób.
Poza tym śniadanie powinno być prawidłowo zbilansowane i zawierać odpowiednią ilość witamin, minerałów, białka i błonnika pokarmowego. W ten sposób wpłynie korzystnie na nasz metabolizm i doda nam niezbędnej do działania energii na cały dzień.
Warto również spożywać pierwszy posiłek w ciągu dnia o właściwej godzinie. Żeby ustalić, jaka jest odpowiednia pora dnia na zjedzenie śniadania, naukowcy z Uniwersytetu w Murcji w Hiszpanii przeprowadzili badania. Doszli do wniosku, że najlepszą wydajność uzyskamy, jeśli na śniadanie wybierzemy godzinę 7:11. Z kolei zdaniem ekspertów obiad najlepiej jeść pomiędzy godziną 12:30 a 13:00, natomiast optymalną porą na kolację jest godzina 18:00, albo 18:30.
Jak każdy z nas doskonale wie, są osoby, które wstają w późniejszych godzinach. W tym przypadku warto trzymać się reguły, że śniadanie powinno być zjedzone podczas pierwszej godziny po przebudzeniu. W ten sposób utrzymamy w ryzach hormony odpowiadające za uczucie głodu i sprawimy, że przez dłuższy czas będzie nam towarzyszyło uczucie sytości.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.