Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

O której wstawać rano? Naukowcy wskazują idealny moment

8

Sen jest podstawą długiego i zdrowego życia i w znacznym stopniu wpływa na nasze samopoczucie. Co zrobić, aby był bardziej efektywny? Naukowcy właśnie ustalili, o której wstawać, aby czuć się bardziej wypoczętym. Okazuje się, że najlepsza godzina na pobudkę zależy od godziny wschodu Słońca.

O której wstawać rano? Naukowcy wskazują idealny moment
Naukowcy właśnie ustalili, o której wstawać, aby czuć się bardziej wypoczętym (Pixabay)

Dobry jakościowo sen w znaczącym stopniu wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie. Gdy się wyśpimy mamy więcej siły, energii do działania i z większą łatwością przychodzi nam podejmowanie ważnych decyzji.

Jesteśmy też bardziej efektywni i mamy lepszy nastrój. Oprócz tego dobry sen obniża poziom stresu, wpływa na wzmocnienie odporności i poprawia wygląd skóry.

Co zatem zrobić, aby być bardziej wyspanym? Jak odkryli naukowcy, kluczowa może być godzina wstawania. W okresie jesienno-zimowym nasz zegar biologiczny może ulec zaburzeniom. Eksperci znaleźli rozwiązanie i zalecają dostosowanie godziny wstawania do godziny wschodu Słońca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zmiana czasu. Więcej zysków czy strat? Ekspert zabrał głos

O której wstawać rano?

Zespół specjalistów z Duette, przeanalizował w swoim badaniu piętnaście brytyjskich miast. Ustalono, że optymalna godzina pobudki to średnio 7.28. Natomiast wraz z zachodem Słońca, około godz. 17.45, powinniśmy zaczynać przygotowania do nocnego wypoczynku.

W Polsce w listopadzie wschód Słońca może nastąpić już o godz. 6.25. Dlatego chcąc kierować się odkryciem badaczy, powinniśmy uwzględnić zmiany czasu i lokalizację geograficzną. Sprawdzajmy zatem w tym celu prognozowany czas wschodu Słońca i wstawajmy zgodnie z tym naturalnym rytmem.

Dbanie o zdrowie odgrywa w naszym życiu kluczową rolę. Pamiętajmy, aby w miarę możliwości, wypracowywać dobrą rutynę, która pomoże nam sprostać codziennym wyzwaniom i czuć się lepiej.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić