Mangostan właściwy znany również jako żółtopla, żółciecz i garcynia, to drzewo rosnące w Tajlandii, Malezji i Indonezji. Owoce mangostanu to okrągłe jagody o średnicy 4-7 cm podzielone na segmenty. Mają wielkość zbliżoną do mandarynek i suchą, gładka oraz grubą ciemnofioletową skórkę. Są słodkie, soczyste, miękkie i orzeźwiające. Ich smak można porównać do moreli, ananasa, pomarańczy lub słodkiego agrestu. Mangostan świetnie sprawdza się w kuchni, medycynie naturalnej, jak również i w kosmetyce.
W mangostanie znajdziemy takie cenne składniki jak witaminy z grupy B, beta-karoten, tokoferole, witaminę C, błonnik, wapń, potas, sód, magnez, mangan, żelazo, miedź i cynk. Do substancji biologicznie aktywnych obecnych w tej roślinie można zaliczyć: przeciwutleniacze, związki polifenolowe, katechiny, ksantony, stilbeny oraz koenzym Q10.
Owoc mangostanu wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, moczopędne, przeciwzapalne i detoksykacyjne. Regularne spożywanie mangostanu właściwego obniża zbyt wysokie stężenie złego cholesterolu LDL we krwi, zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów, stanów zapalnych i schorzeń układu sercowo-naczyniowego.
Owoc mangostanu i ekstrakt z jego szypułki wspierają leczenie takich dolegliwości jak wrzody żołądka, reumatyzm, choroba Alzheimera, hipercholesterolemia, choroby układowe i nowotworowe. Ta tropikalna roślina wpływa również korzystnie na nasz układ nerwowy i immunologiczny. Poza tym przyspiesza gojenie się ran, leczy zakażenia i pomaga szybciej pozbyć się nadprogramowych kilogramów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.