Płaskostopie to rodzaj deformacji polegającej na tym, że w momencie gdy stajemy bosą stopą na podłodze, to cała jej podeszwa przylega do podłoża. Normalnie w tej pozycji nasza stopa powinna być naturalnie wygięta w łuk. Płaskostopie może być wadą wrodzoną albo spowodowaną reumatoidalnym zapaleniem stawów, zwichnięciem lub złamaniem kości. Na płaskostopie narażone są najbardziej osoby cierpiące na cukrzycę, otyłe lub kobiety ciężarne.
Zimne i sine stopy świadczą o problemach z krążeniem i tarczycą. Podczas zmiany barwy stóp, pojawia się czasem utrata włosów na palcach. Jest to typowy symptom miażdżycy.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Skurcze stóp mogą być spowodowane odwodnieniem organizmu lub intensywnymi ćwiczeniami. Jeżeli ta dolegliwość występuje często i bez wyraźnej przyczyny, to może świadczyć o niedoborze magnezu, wapnia lub potasu.
Kiedy obserwujemy nasze stopy, warto zwrócić uwagę na paznokcie. Jeżeli zmieniły swój kształt, stały się grubsze i pożółkły, to oznacza infekcję grzybiczą. Zazwyczaj grzybica rozwija się z boku lub z przodu paznokcia. Najczęściej u osób z silnie osłabionym układem immunologicznym.
Lekarze zwracają również uwagę na sine przebarwienia na paznokciach, które pojawiają się bez wyraźnej przyczyny. Jeśli zauważysz siniaka, chociaż nie przypominasz sobie, żebyś się uderzył – to może być objaw raka.
Kolejną choroba dotycząca stóp jest łuszczyca. Ta dolegliwość objawia się suchą i popękaną skórą na stopach. Jeżeli mimo stosowania kremów nawilżających niepokojące objawy nie ustępują, wówczas należy udać się do dermatologa.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.