Rozwój miażdżycy następuje u nas już w dzieciństwie, więc sposób, w jaki się odżywiamy do najmłodszych lat i nasz styl życia może przyczynić się do wystąpienia tej choroby w późniejszym wieku. Do czynników ryzyka jej rozwoju możemy zaliczyć: podwyższony cholesterol, palenie papierosów, sięganie po nadmierne ilości alkoholu, niską aktywność fizyczna, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę i otyłość. Jedną z dolegliwości, które mogą świadczyć o zmianach miażdżycowych, jest ból kończyn dolnych.
- Dochodzi do drętwienia łydek, pojawia się ból, który zmusza pacjenta do zatrzymania się. Gdy poprawia się ukrwienie, pacjent może iść dalej. Charakterystyczne jest to, że chory chodzi "na raty" i robi przystanki, by zmniejszyć ból - tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie ordynator Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach Dr Beata Poprawa.
Ekspertka dodała, że kolejnym objawem miażdżycy jest oziębienie kończyn, bladość jednej z nich i zaburzenie czucia w stopach.
Z kolei najbardziej mało charakterystycznym symptomem miażdżycy jest pofałdowany płatek ucha. Ta zmiana pojawia się u chorego w miejscu, gdzie większość osób nosi kolczyki. Jeszcze innym nietypowym objawem jest zaburzona, erekcja, która może się pojawić u mężczyzn nawet 5 lat przed wystąpieniem innych dolegliwości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kolejne sygnały mogące świadczyć o rozwoju tej bardzo niebezpiecznej chorobie układu sercowo-naczyniowego to m.in.: zawroty głowy, obniżona koncentracja, osłabienie kończyn górnych i dolnych, problemy ze wzrokiem i zmiany skórne. Żadnych z wyżej wymienionych objawów nie wolno nam lekceważyć. Jeśli się pojawią, nie ustąpią samoistnie lub ulegną nasileniu, wówczas powinniśmy jak najszybciej udać się do specjalisty.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.