Bólu pleców nie powinniśmy lekceważyć, szczególnie gdy ta przypadłość występuje regularnie, nie ustępuje samoistnie, a nawet z czasem się nasila. Im szybciej poznamy przyczyny tej uciążliwej dolegliwości i poddamy się odpowiedniej kurację, tym większe prawdopodobieństwo, że ból nie będzie nam więcej dokuczał.
Jak zauważyli badacze z kliniki w Cleveland w Stanach Zjednoczonych, przewlekłe i nasilające się dolegliwości bólowe występujące w okolicach pleców mogą być symptomem rozwoju komórek nowotworowych w organizmie, czyli neoplazji kręgosłupa.
W tym przypadku ból nie ustępuje, gdy nasze ciało odpoczywa, a wieczorem staje się jeszcze bardziej dokuczliwy. Często zdarza się, że pacjenci z neoplazją kręgosłupa budzą się w nocy i mają problem z zaśnięciem. Jeżeli ból jest odczuwalny na dole pleców np. w odcinku lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa, może to świadczyć o rozwoju nowotworu jajnika, odbytu lub okrężnicy.
Bolące plecy mogą także być symptomem przerzutów nowotworowych do innych części organizmu. Regularna aktywność fizyczna lub ciężka praca, którą wykonujemy na co dzień, bardzo często sprawia, że w wyniku zmęczenia organizmu bolą nas plecy. Przyczyną bólu może być długie przebywanie w jednej pozycji (siedzący tryb życia, spanie przez całą noc w niewłaściwej pozycji i stojąca praca). Niezależnie od przyczyny bólu i naszego stylu życia warto regularnie wykonywać badania kontrolne i stosować odpowiednią profilaktykę. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko wystąpienia różnego rodzaju niepożądanych zdarzeń zdrowotnych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.