Pomarszczone opuszki placów spowodowane bezpośrednim kontaktem z wodą mogą oznaczać rzadko występującą chorobę skóry. Mowa tu o wodnej keratodermii, na którą chorują pacjenci z mukowiscydozą.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Mukowiscydoza to nieuleczalne schorzenie mające podłoże genetyczne. Choroba atakuje głównie układ oddechowy i pokarmowy. Osoby zdrowe na skutek długotrwałej styczności z wodą, mają pomarszczoną skórę na dłoniach. Natomiast przy mukowiscydozie i wodnej keratodermii temu objawowi towarzyszą obrzęki, białe grudki, a czasem łuszczenie się skóry. Chorzy skarżą się też na swędzenie, pieczenie i mrowienie.
W niektórych przypadkach pojawia się również ból. Dolegliwości związane z wodną keratodermią zazwyczaj pojawiają się od kilku do kilkunastu minut od kontaktu z wodą.
Wodna keratodermia ma związek z nadmiernym poceniem się dłoni. Osoby z mukowiscydozą i wodną keratodermią mają mniejszą zdolność do wchłaniania elektrolitów, przez co na dłoniach pojawia się sól. Kiedy chora osoba ma przez dłuższy czas zanurzoną dłoń w wodzie, następuje zjawisko osmozy, a woda dostaje się do rogowej warstwy naskórka. Różnica stężeń powoduje wcześniej wymienione dolegliwości skórne.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.