Choroby nowotworowe, podobnie jak inne zagrażające naszemu życiu schorzenia mogą przez dłuższy czas rozwijać się po cichu lub dawać nietypowe objawy. Tego rodzaju sygnały wysyłane przez nasz organizm nierzadko mylimy z mniej groźnymi dolegliwościami, przez co często je bagatelizujemy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Eksperci z Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycznego Podiatrii (APMA) zalecają, żeby każdy zwracał uwagę na wygląd swoich stóp. Jak się okazuje, pojawienie się na nich pozornie nieszkodliwych czarnych albo brązowych plamek, może oznaczać rozwój złośliwego nowotworu skóry, jakim jest czerniak. Jego objawy często pojawiają się na skórze stóp, ale mogą być widoczne również pod paznokciami.
Najbardziej charakterystycznym symptomem czerniaka jest niewielka brązowo-czarna plamka czy guzek. Jak wynika z badań statystycznych u 1/3 pacjentów guzek ma barwę różową lub czerwoną.
O czerniaku rozwijającym się na stopie może świadczyć również zmiana przypominającą pęcherz, brodawkę podeszwową spowodowana zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego, wrastający paznokieć albo wrzody wywołane przez nieprawidłowe krążenie krwi. Innym typem nowotworu skóry jest rak podstawnokomórkowy, który diagnozuje się częściej niż czerniaka.
W przebiegu tej choroby pojawia się guzek o perłowobiałym kolorze mający tendencję do łuszczenia się. W przypadku tego rodzaju raka symptomy najczęściej można zauważyć na częściach ciała szczególnie narażonych na działanie promieni słonecznych.
Jak się okazuje, rak skóry może dawać bardzo różne objawy. Naszą czujność powinny wzbudzić szczególnie zmiany skórne o nieregularnych brzegach i nierównomiernym zabarwieniu. Pamiętajmy, że żadnych z wyżej wymienionych objawów nie należy lekceważyć i jak najszybciej skonsultować je z dermatologiem.