Spuchnięte nogi
Przyczyną puchnięcia nóg może być przewlekła niewydolność żylna, która wynika z zastoju krwi w żyłach kończyn dolnych. Wówczas na nogach mogą pojawić się:
- żylaki,
- pajączki żylne,
- przebarwienia,
- obrzęki,
- owrzodzenia żylne.
Najbardziej niebezpiecznym powikłaniem tego rodzaju niewydolności jest zakrzepica żył głębokich. Podczas zakrzepicy w żyłach pojawiają się zakrzepy, co może doprowadzić nawet do zatorowości płucnej.
Czytaj też: Afrykański żar w Polsce
Stopień zagrożenia zależy od umiejscowienia skrzeplin, które mogą występować w żyle podkolanowej, biodrowej, udowej lub głównej dolnej.
Nogi mogą puchnąć również z powodu niewydolności krążenia. Ta dolegliwość układu krążenia jest spowodowana zastojem krwi w krążeniu dużym. To schorzenie atakuje zazwyczaj stopy i kostki.
Czytaj też: Zakazane podczas upałów. Może dojść do zawału
Powody obrzęku nóg
Innymi powodami obrzęku nóg może być też marskość wątroby, choroba nerek, obrzęk limfatyczny, ciąża, zapalenie osierdzia i chore serce. Siedzący tryb, zbyt duża ilość soli w codziennej diecie czy nagromadzenie się wody w organizmie także mogą przyczynić się do spuchnięcia kończyn dolnych.
Nogi często puchną z powodu upałów. Dzieje się tak, ponieważ gdy jest gorąco, żyły w nogach się rozszerzają, co powoduje wolniejszy przepływ krwi. Żeby poradzić sobie z obrzękiem nóg podczas gorącego lata, należy odpowiednio nawadniać organizm, zrezygnować ze złych nawyków żywieniowych i podnieść swoją aktywność fizyczną.
Czytaj też: WHO apeluje do zaszczepionych
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.