Ibuprofen to bardzo popularny składnik wielu leków o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym.
Chodzi o niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które są dostępne bez recepty i bez problemu możemy je kupić nie tylko w aptece, ale także w sklepie spożywczym, na stacji benzynowej czy w kiosku.
Po preparaty medyczne zawierające ibuprofen wiele osób sięga, żeby jak najszybciej pozbyć się bólu głowy, gorączki, nerwobólu, bólu menstruacyjnego i problemów z układem ruchowym.
Czytaj także: Usuwa złogi z jelit. Chroni przed miażdżycą i zawałem
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Warto pamiętać, że ibuprofen jest skuteczny przy bólach o małym i średnim nasileniu. W przypadku ostrych dolegliwości bólowych najlepiej niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Wówczas może się okazać, że konieczne jest zastosowanie leków o silniejszym działaniu, które są dostępne tylko na receptę. Niestety, wiele osób chcąc uśmierzyć długotrwały ból, sięga po kolejną tabletkę przeciwbólową, co w efekcie prowadzić do przedawkowania i może wywołać niepożądane konsekwencje zdrowotne.
U osób, które przekroczyły bezpieczną dawkę, mogą wystąpić wymioty, nudności, bóle brzucha, problemy z koncentracją i głowy, szumy uszne, zaburzenia oddychania czy biegunki.
W ekstremalnych przypadkach pojawia się stolec o bardzo ciemnym zabarwieniu, co jest spowodowane krwawieniem z przewodu pokarmowego.
Inne objawy przedawkowania ibuprofenu, które powinny nas skłonić do wizyty u specjalisty to: krwawe wymioty, częstomocz i zatrzymanie moczu. Jak się okazuje, jeden z pierwszych symptomów zbyt wysokiego stężenia ibuprofenu w organizmie można zauważyć się na kończynach dolnych.
Zanim wystąpią wcześniej wymienione objawy, na kostkach może pojawić się obrzęk.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.