Może zaatakować cały organizm. Objawy łatwo pomylić
Borelioza to poważne zagrożenie, którego nie można lekceważyć - alarmują eksperci. Przenoszona przez kleszcze choroba ma wiele twarzy - może dotykać skórę, stawy, ale również układ nerwowy. Najbardziej podstępna z nich, neuroborelioza, bywa trudna do zdiagnozowania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Symptomy neuroboreliozy to nie tylko ból głowy czy problemy z koncentracją. Mogą to być również objawy przypominające zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy nagłe porażenia nerwów twarzowych. Często dotyczy to nerwu VII - chory nagle zauważa, że jeden kącik ust opada.
Co ciekawe, borelioza może objawić się zarówno z charakterystycznym rumieniem, jak i całkiem dyskretnie, bez zewnętrznych oznak. Dlatego, jeżeli zauważysz u siebie lub bliskiej osoby niespodziewane symptomy neurologiczne, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.
Trudność w diagnozie neuroboreliozy wynika z faktu, że bakteria Borrelia burgdorferi potrafi ukryć się w naszym ciele i zaatakować nawet po latach od ukłucia. Wiele osób nie kojarzy nagłych objawów neurologicznych z dawno zapomnianym ukąszeniem kleszcza.
Porażenie nerwu twarzowego to objaw boreliozy
Okazuje się, że zakażenie boreliozą u człowieka może objawiać się neuropatią nerwów czaszkowych. Porażenie ma zwykle nagły początek. Choć w proces chorobowy może być zaangażowany każdy z nerwów, to najczęściej porażenie dotyczy nerwu VII.
W przypadku neuroboreliozy najbardziej typowe jest porażenie nerwu twarzowego, co może być spowodowane zapaleniem zlokalizowanym przy podstawie płatów skroniowych. Możliwe są również niedowłady obwodowe, które mogą wystąpić równolegle z rumieniem wędrującym - typowym znakiem boreliozy - ale niekoniecznie muszą mu towarzyszyć.
Lekarze twierdzą, że rozpoznanie neuroboreliozy bywa bardzo trudne, ponieważ zajęcie układu nerwowego może nastąpić zarówno tuż po zakażeniu bakterią, jak i po kilku miesiącach, a nawet po kilku lub kilkunastu latach od ekspozycji na ukłucie kleszcza.
Poza tym wiele osób, u których dojdzie do porażenia nerwu twarzowego, nie kojarzy tego objawu z ukąszeniem kleszcza. Objaw ten kojarzą głównie z udarem mózgu.
Nierzadko chorzy doświadczają także zespołu korzeniowego lub porażenia nerwu czaszkowego przy nikłych lub nieobecnych objawach oponowych, co sprawia, że leczą się objawowo z powodu radikulalgii (korzeniowego zapalenia nerwu) lub porażenia nerwu VII, bez szukania i leczenia prawdziwej przyczyny problemów, jaką jest borelioza.
Kiedy diagnozuje się neuroboreliozę?
Najnowsze wytyczne Europejskiej Federacji Towarzystw Neurologicznych (European Federation of Neurological Societies, EFNS) wskazują jasno: rozpoznanie neuroboreliozy OUN może być postawione w przypadku spełnienia trzech warunków:
- obecności objawów neurologicznych sugerujących neuroboreliozę (po wykluczeniu innych przyczyn),
- stwierdzenie pleocytozy w płynie mózgowo-rdzeniowym,
- potwierdzenie wewnątrzpłynowej syntezy przeciwciał przeciwko Borrelia burgdorferi.
Natomiast spełnienie jedynie dwóch powyższych warunków upoważnia do postawienia rozpoznania neuroboreliozy prawdopodobnej.
Z kolei rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową, wykonuje się u pacjentów, u których podejrzewa się zapalenie naczyń i ich następstwa, takie jak udar niedokrwienny mózgu, a także przy podejrzeniu zapalenia korzeni nerwowych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.