Pierwsze dolegliwości mogące świadczyć o rozwoju nowotworu trzustki są zazwyczaj nietypowe, dlatego w wielu przypadkach choroba jest rozpoznana zdecydowanie za późno. Bardzo często spadek masy ciała, biegunki, nudności, bóle brzucha i pleców są bagatelizowane lub kojarzone z innymi schorzeniami. Nie zawsze też się pojawiają. Lekarze ostrzegają, że innym niepokojącym objawem może być również zakrzepica żył głębokich.
Zakrzepy, które tworzą się w żyłach głębokich, zaburzają prawidłowy przepływ krwi, a nawet całkowicie go blokują. Po jakimś czasie dochodzi do uszkodzeń ścian żył i zastawek żylnych. Jak się okazuje nowotwór atakujący narząd, który znajduje się w pobliżu żołądka, może także objawiać się widocznymi zmianami na kończynach dolnych.
Rak trzustki może przyczynić się do powstawania skrzeplin, co jest związane z tendencją do nadmiernego krzepnięcia krwi. Pacjenci z nowotworem trzustki są prawie o 60 proc. bardziej narażeni na rozwój zakrzepicy. Z kolei w przypadku guza mózgu ryzyko zakrzepowe wynosi maksymalnie 30 proc., a przy raku żołądka – 12 proc. Z badań statystycznych wynika, że przy nowotworze trzustki, ryzyko wystąpienia zakrzepicy jest wyjątkowo wysokie.
W niektórych przypadkach diagnoza choroby zakrzepowo-zatorowej poprzedza wykrycie raka trzustki nawet o kilka lat. Zdarza się również, że zakrzepica daje o sobie znać podczas terapii onkologicznej. Dlatego osoby cierpiące na zakrzepicę powinny monitorować swój stan zdrowia pod kątem pojawienia się chorób nowotworowych.
Do objawów świadczących o obecności zakrzepu w kończynach dolnych możemy zaliczyć:
- ból podczas poruszania palcami u nóg (szczególnie gdy unosimy je do góry),
- ból i bolesne skurcze w nogach w łydkach (najczęściej w jednej nodze),
- opuchliznę i zaczerwienienie dolnych kończyn,
- ocieploną skórę na nodze.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.