Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Objaw typowy wyłącznie dla COVID-19. Wcześniej nie był obserwowany

21

Hiszpańscy naukowcy wykazali, że objawami zakażenia SARS-CoV-2 mogą być problemy dermatologiczne. U pacjentów mogą się pojawić zmiany na języku, palcach stóp i dłoni oraz wystąpić pod postacią swędzącej pokrzywki lub wyprysków podobnych do ospy.

Objaw typowy wyłącznie dla COVID-19. Wcześniej nie był obserwowany
(Getty Images)

Covidowy język

Badanie przeprowadzone przez hiszpańskich naukowców wykazało, że wśród ponad 660 pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 w Madrycie, 25 proc. zgłaszało wystąpienie zmian na języku, a 4 na 10 - na dłoniach i podeszwach stóp.

Również epidemiolodzy w Wielkiej Brytanii zgłaszają coraz więcej takich dolegliwości wśród pacjentów zakażonych koronawirusem. Prof. Tim Spector, epidemiolog z King's College London przyznaje, że u części pacjentów zauważono występowanie zmian w jamie ustnej, takich jak owrzodzenie języka lub obrzęk jamy ustnej.

"Widzę rosnącą liczbę języków covidowych. Jeśli masz dziwne objawy lub nawet po prostu bóle głowy i zmęczenie, zostań w domu!" – napisał prof. Spector.

- Wirus SARS-CoV-2 powoduje różne zmiany śluzówkowe, więc właściwie dzisiaj powiedzenie, że coś na pewno nie jest związane z COVID-19 jest trudne. Do tej pory nie spotkałem się u pacjentów z takimi objawami, odnotowaliśmy przypadki obrzęku nosa, obrzęku zatok, ale nie bezpośrednio wewnątrz jamy ustnej. Jednak ta choroba nauczyła nas tego, że nie można niczego wykluczyć - tłumaczył w rozmowie z WP abcZdrowie dr Paweł Grzesiowski, wakcynolog.

Covidowe palce

Covidowe palce są jednymi z najbardziej charakterystycznych zmian skórnych dla COVID-19. Występują częściej u dzieci i młodzieży, a także mają tendencję do ujawniania się przy okazji innych infekcji.

- Początkowo jest to siny rumień, następnie pojawiają się pęcherze, owrzodzenia, suche nadżerki. Te problemy obserwujemy przede wszystkim u osób młodych i z reguły związane są z łagodniejszym przebiegiem choroby podstawowej. Może się zdarzyć też tak, że jest to jedyny objaw zakażenia koronawirusem - przyznaje w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii CMKP Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.

Lekarka wyjaśnia, że część zmian na skórze towarzyszących chorobie, prawdopodobnie ma związek z zaburzeniami krzepnięcia i zapaleniem naczyń. U zakażonych na palcach mogą również występować zmiany niedokrwienne z tendencją do martwicy, ale dotyczy to raczej starszych pacjentów i osób z chorobami współistniejącymi.

Covidowe wysypki

Jedną z częstych zmian skórnych obserwowanych w przebiegu COVID-19 jest pokrzywka, która może poprzedzać inne objawy zakażenia. Szacuje się, że pokrzywa towarzyszy ok. 19 proc. przypadków.

Również zmiany plamisto-grudkowe są jednymi z najczęściej obserwowanych w przebiegu COVID-19. W jednej z analiz we Włoszech zauważono, że spośród pacjentów, którzy mieli zmiany skórne, ponad 77 proc. miało właśnie zmiany plamisto-grudkowe.

Szacuje się, że siność siateczkowa występuje w ok. 6 proc. przypadków. Eksperci uważają, że te zmiany mają charakter wtórny i są związane z zaburzeniami w układzie krążenia. Również w Polsce coraz więcej pacjentów zgłasza się z niewydolnością żylną, zakrzepicą i zapaleniem żył.

Zmiany pęcherzykowe są dość charakterystyczne dla wszystkich infekcji wirusowych. Wysypka przypomina zmiany występujące podczas ospy wietrznej. Krosty najczęściej pojawiają się na kończynach i są swędzące. Występują u ok. 9 proc. chorujących na COVID-19.

Dodatkową trudność w rozpoznaniu covidowych zmian skórnych stanowi fakt, że u części pacjentów wysypka może się pojawić w reakcji na działanie leków, które przyjmują w trakcie terapii.

Autor: KGG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
To odróżnia Ronaldo od Messiego. Laureat Złotej Piłki wskazał szczegół
Robert Lewandowski idzie po Złotą Piłkę? Znany portal pokazał swój ranking
Białoruska propaganda straszy Polską. "Demony chcą przejąć Białoruś"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić