Ból łydki potrafi skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza gdy atakuje nocą i budzi nas ze snu. Powoduje wówczas nie tylko nieprzyjemne uczucie w kończynach, ale też sprawia, że jesteśmy zmęczeni, rozdrażnieni i niewyspani.
Bardzo często za charakterystyczny ból łydki odpowiada niedobór magnezu. Są na niego narażone osoby pijące duże ilości kawy i alkoholu, uprawiające sport, odwodnione, niedożywione, będące na źle przygotowanej diecie odchudzającej czy żyjące w ciągłym stresie.
Na ból łydek mogą się skarżyć zarówno osoby prowadzące siedzący tryb życia i spędzające w jednej pozycji wiele godzin, jak i fani intensywnych ćwiczeń fizycznych. Częściej to nieprzyjemne uczucie doskwiera również paniom noszącym rajstopy, wysokie obcasy lub obcisłe ubrania.
Niekiedy ból łydek może być jednak objawem poważnych chorób. Pojawia się przy zmianach miażdżycowych i stanach zapalnych naczyń krwionośnych kończyn dolnych. Wówczas może informować o zakrzepicy żył głębokich. Taki ból towarzyszy choremu przez cały czas, bez względu na to czy chodzi, czy odpoczywa. Najczęściej pojawia się u osób otyłych, mających problemy kardiologiczne lub cukrzycę. Należy pamiętać, że te schorzenia, gdy nie są zdiagnozowane i odpowiednio leczone, mogą doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu czy amputacji kończyny.
Jeżeli zatem ból łydki towarzyszy ci od dłuższego czasu, to jest to najwyższa pora, by powiedzieć o nim swojemu lekarzowi.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.