Zawał serca jest spowodowany niedokrwieniem, będącym konsekwencją zamknięcia tętnicy wieńcowej. Przy tej niebezpiecznej dolegliwości konieczna jest szybka interwencja lekarza. Bardzo istotne jest rozpoznanie pierwszych symptomów ataku serca. Do najczęściej występujących objawów można zaliczyć boleści w okolicach klatki piersiowej, duszności, nudności, zawroty głowy lub uczucie niepokoju.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Innym niepokojącym sygnałem może być pojawienie się obrzęku na stopach i kostkach pacjenta. W przypadku gdy opuchlizna się powiększa, wówczas powinniśmy jak najszybciej zareagować.
Profesor David Newby z British Heart Foundation ostrzega, że narastająca opuchlizna, która pojawia się na dolnych kończynach, może oznaczać nieprawidłowy przepływ krwi w organizmie. Zaburzenia pracy serca niekiedy powodują obrzęki stóp i kostek z powodu cofania się krwi w krwioobiegu. W tej sytuacji opuchlizna może wystąpić także na brzuchu.
Profesor Newby dodaje, że tego rodzaju objawy mogą oznaczać inne poważne dolegliwości, takie jak chore nerki, chorą wątrobę czy płuca. Obrzęk może być spowodowany również niewłaściwym sposobem odżywiania.
Jeżeli zauważymy na naszych stopach opuchliznę, która nie ustępuje, powinniśmy jak najszybciej udać się do specjalisty.
Wyżej wymienionych objawów nie wolno nam bagatelizować, ponieważ zawał serca, podobnie jak choroba nowotworowa jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci. Im szybciej zostanie postawiona diagnoza, tym większa szansa na uratowanie życia pacjenta.
Nie od dzisiaj wiadomo, że lepiej zapobiegać niebezpiecznym dolegliwościom niż je leczyć. Żeby zmniejszyć ryzyko zawału serca, powinno się wprowadzić do swojego codziennego jadłospisu zdrowe nawyki żywieniowe, nie zapominając przy tym o regularnej aktywności fizycznej.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.