Układ limfatyczny obejmuje węzły chłonne, migdałki, śledzionę, szpik kostny i grasice. Jego główną funkcją jest ochrona organizmu przed infekcjami. Niestety, jest on także bardzo wrażliwy. Układ limfatyczny jest podatny na rozwój różnego rodzaju chłoniaków, takich jak szpiczak mnogi, przewlekła białaczka limfocytowa, chłoniaki skóry oraz chłoniak Hodgkina, nazywany także ziarnicą złośliwą.
Chłoniak atakuje praktycznie w każdym wieku
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Do istotnych czynników ryzyka zaliczają się przewlekłe infekcje wirusowe i bakteryjne, predyspozycje genetyczne oraz toksyczne substancje obecne w naszym środowisku. Ponieważ istnieją aż 103 rodzaje chłoniaka, objawy mogą być różnorodne. Niestety, dla wielu osób nie są one oczywiste. W wielu przypadkach mogą być mylone z przeziębieniem, problemami skórnymi czy reakcją alergiczną na alkohol.
U pacjentów z chłoniakiem mogą wystąpić stany gorączkowe w godzinach popołudniowych, powiększone węzły chłonne, wzdęcia, kaszel, duszności, bóle brzucha oraz trudności z oddawaniem moczu. Nowotwór może też znajdować się w nietypowych miejscach, uciskając na narządy wewnętrzne i wywołując niedowład, parestezje, żółtaczkę lub zakażenie układu oddechowego. Jednym z wczesnych objawów chłoniaka może być utrata masy ciała, niezwiązana z dietą czy lekami odchudzającymi. Kontrola wagi jest więc bardzo istotna.
Kontroluj swoją wagę. To ważny objaw
W rozmowie z WP abcZdrowie ordynator Kliniki Hematologii i Transplantologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, prof. dr hab. n. med. Jan Maciej Zaucha podkreśla, że nieuzasadniona utrata masy ciała to jeden z kluczowych objawów. Wówczas mimo że pacjent nie odchudza się, obserwujemy sporą redukcją masy ciała przy braku żadnych innych dolegliwości. To może być pierwszy objaw chłoniaka, który wyprzedza rozpoznanie nawet o kilka miesięcy.
Pamiętajmy, że żadnych z wymienionych objawów nie należy ignorować. Działanie w tym wypadku jest kluczowe. Szybkie rozpoznanie choroby oraz wdrożenie właściwego leczenia mogą znacząco zwiększyć szanse na wyzdrowienie, nawet w przypadku bardzo agresywnych form chłoniaka.
Istotnym faktem jest to, że wiele form chłoniaka można całkowicie wyleczyć, a wiele osób żyje z tym nowotworem jak z chorobą przewlekłą nawet przez 20-30 lat. Wszystko zależy do odpowiednio wczesnego rozpoznania.