Objawy cukrzycy na skórze
We krwi osoby chorej na cukrzycę znajduje się więcej glukozy niż u zdrowego człowieka. Nadmiar składnika uszkadza naczynia krwionośne i wywołuje zmiany zwyrodnieniowe. Zwężone i pozrastane żyły nie dostarczają wszystkim komórkom części substancji odżywczych. Niedożywiona jest także skóra - staje się przesuszona, łuszczy się, ma słabą odporność na skaleczenia. Pojawia się także świąd, różnobarwne plamy i zmiany skórne. To właśnie te objawy mogą sugerować, że mamy do czynienia z cukrzycą.
Sucha i szorstka skóra
Długo utrzymujące się wysokie stężenie glukozy we krwi prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych i powoduje upośledzenie układu naczyniowego. W konsekwencji dochodzi do zaburzeń w transporcie składników odżywczych. Osoby zmagające się z cukrzycą często skarżą się na suchą i szorstką skórę, która ma tendencję do łuszczenia się.
Żółto-brązowe plamy na skórze
U młodych osób, które cierpią na cukrzycę, na skórze mogą pojawiać się żółto-brązowe lub żółto-fioletowe wykwity, podobne do trądziku. Plamki te bardzo trudno się goją, a skóra je otaczająca staje się błyszcząca. Brązowe lub żółte plamy mogą pojawiać się także w okolicach ud. Plamom zwykle towarzyszy swędzenie i bolesność.
Ciemniejąca skóra przy karku
Objawem cukrzycy są też ciemniejące plamy pojawiające się na karku, pod pachami i w pachwinach. Jest to tzw. rogowacenie ciemnie i często towarzyszą mu pojawiające się licznie włókniaki miękkie. Nie są one szkodliwe dla zdrowia, jest to problem natury estetycznej.
Nawracające infekcje skórne
Osoby z nieustabilizowanym wysokim poziomem glukozy we krwi częściej cierpią na nawracające infekcje skórne, wywołane grzybami lub bakteriami. Jeśli objawy na skórze utrzymują się przez dłuższy czas i nasilają się, należy skonsultować się z lekarzem
Zobacz też:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.