Wpływ selenu na organizm
Selen jest pierwiastkiem śladowym, jednak jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Ten istotny mikroelement wspiera poprawne działanie tarczycy oraz wzmacnia układ odpornościowy.
Poza tym chroni czerwone krwinki i komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Jest również pomocny w walce z depresją i bólem związanym z reumatoidalnym zapaleniem stawów.
Źródła selenu
Selen znajdziemy w produktach spożywczych takich jak:
- czosnek,
- cebula,
- orzechy brazylijskie,
- nasiona słonecznika,
- owoce morza,
- tuńczyk,
- podroby wieprzowe i cielęce.
Nietypowe objawy niedoboru selenu
Osłabienie mięśni
Niedobór selenu może osłabić nasze mięśnie i powodować problemy z podnoszeniem ciężkich przedmiotów.
Opryszczka
Selen chroni nasz organizm przed bakteriami i wirusami, a jego niedobór często objawia się w postaci nawracającej opryszczki.
Problemy z płodnością
Zbyt mała ilość tego pierwiastka w organizmie zwiększa ryzyko poronienia, wpływać na regularność menstruacji i powoduje problemy z zajściem w ciążę.
Gorsza praca mózgu
Niedobór selenu, który jest cennym antyoksydantem, może powodować pogorszenie funkcji poznawczych.
Odpowiednia ilość tego pierwiastka zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworów jelita grubego, pęcherza moczowego, skóry, przełyku oraz płuc. Nie zaleca się jednak łączenia selenu z produktami bogatymi w witaminę C, ponieważ utrudnia ona wchłanianie tego cennego pierwiastka.
Należy też pamiętać, że suplementacja selenu powinna zawsze odbywać się pod okiem lekarza, ponieważ zarówno jego nadmiar, jak i niedobór może być szkodliwy dla organizmu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl