Najczęściej występującym rodzajem alergii skóry na promienie słoneczne są osutki świetlne. Występują zazwyczaj u osób, które są uczulone na słońce. Tego rodzaju zmiana skórna objawia się małymi różowymi lub czerwonymi plamkami, czasem przypominającymi pęcherzyki. Osutki świetlne pojawiają się na ramionach, dekolcie, twarzy, rękach i udach. Można je zauważyć na dzień lub dwa po bezpośrednim kontakcie z promieniami słonecznymi.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Świerzbiączka letnia to nawracająca choroba, która występuje w postaci swędzących, małych, czerwonych pęcherzyków. Tego rodzaju wysypka pojawia się zazwyczaj po 12 godzinach od ekspozycji skóry na słońce i atakuje ręce, nogi, ramiona i dekolt. Objawy świerzbiączki letniej zanikają podczas kolejnych kontaktów ze słońcem. W zimie symptomy zanikają, a wraz z okresem wiosenno-letnim znowu dają o sobie znać.
Reakcje fotoalergiczne i fototoksyczne mogą się pojawić z powodu połączeni promieni słonecznych i składników niektórych kosmetyków. Symptomy przypominają zazwyczaj atopowe zapalenie skóry.
Rogowacenie słoneczne jest zmianą przednowotworową. Jest spowodowane nadmierną ilością promieni słonecznym i atakuje zazwyczaj osoby starsze. Przy tym schorzeniu skóra staje się sucha i łuszczy się. Ponadto, barwa skóry zmienia się na czerwoną i różową. Objawy można zaobserwować w okolicach nosa i ust oraz na szyi, przedramionach, uszach, grzbietach dłoni i skórze głowy. Tych objawów nie wolno nam lekceważyć, ponieważ mogą przyczynić się do rozwoju nowotworu.
Najgroźniejszym schorzeniem związanym z ekspozycją skóry na promieniowanie UV jest rak skóry. Na czerniaka najbardziej narażone są osoby z jasną karnacją i dużą ilością znamion barwnikowych (pieprzyków) na ciele. Głównym czynnikiem ryzyka jest nadmierne przybywanie na słońcu. Leczenie czerniaka jest bardzo trudnym procesem, więc najważniejsza jest tu profilaktyka.
W celu uniknięcie dolegliwości spowodowanych promieniami słonecznymi należy podczas opalania stosować odpowiednie kremy z filtrem. Każdą poważniejszą zmianę skórną powinno się skonsultować z dermatologiem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl