W początkowych stadiach rozwoju objawy kiły przypominają alergię. Choroba powoduje powstawanie grudek oraz krostek. Wysypki pojawiają się po upływie około trzech tygodni od momentu zakażenia.
Niepokojące zmiany kiłowe mogą pojawić się nie tylko na ciele czy w miejscach intymnych, ale i w jamie ustnej. W tym okresie można zauważyć również guzek, który tworzy się najczęściej w miejscach intymnych, chociaż czasami zauważalny jest też na palcach, ustach czy sutkach. U pacjentów występują również powiększone węzły chłonne oraz gorączka. Gulka znika po ok. sześciu tygodniach.
Po tym czasie choroba wchodzi w drugą fazę. Wysypka, która pojawia się w tym czasie przypomina plamy na skórze. Ich struktura jest wyczuwalna podczas dotyku. Zmiany skórne nie zawsze mają intensywny kolor, a to usypia czujność chorego. W tym stadium rozwijają się też kłykciny płaskie. Są umiejscowione w miejscach wilgotnych i mają jasny, białawy kolor. Gdy symptomy kiły ustępują, choroba wchodzi w późne stadium.
Niezdiagnozowana, a tym samym nieleczona choroba może doprowadzić do zapalenia opon mózgowych, chorób psychicznych, udaru mózgu, zapalenia tętnicy głównej, tętniaka aorty czy zapalenia mięśnia sercowego.