Występuje najczęściej w okolicach szyi i głowy. Jest nowotworem pierwotnym, więc rzadko zdarza się, że jest efektem przerzutów innego nowotworu np. raka nerek czy tarczycy. Sam jednak często powoduje przeżuty do węzłów chłonnych, które statystycznie u co drugiej osoby powodują śmierć. Na raka języka w większości chorują mężczyźni po 50. roku życia, co jednak nie wyklucza osób po 30. i 40. roku życia, w tym kobiet.
Przyczyny raka języka
Przyczyną może być palenie lub żucie tytoniu i spożywanie alkoholu, jednak osoby, które nie stosują żadnych używek również są narażone na rozwój tego nowotworu. Do kolejnych przyczyn można zaliczyć wirus ludzkiego brodawczaka HPV. Innym powodem rozwoju choroby mogą być wdychane chemikalia np. azbest, opary spawalnicze. Ryzyko rozwoju raka języka zwiększają też niedobory żelaza i witaminy B2.
Objawy raka języka
Na początku mogą wyglądać niewinnie przez co usypiają czujność chorego. Najczęściej pojawia się ranka lub krostka. Jeśli jednak nie goją się one przez dłuższy czas, to należy jak najszybciej skonsultować je z lekarzem.
Innym objawem może być nieświeży oddech i krwawienie języka oraz dolegliwości bólowe, które promieniują aż do ucha. Czasem zmiany w języku są w ogóle niewidoczne dopóki nie pojawiają się trudności z mówieniem lub przełykaniem. Kolejnym symptomem jest deformacja języka.
Leczenie raka języka
Leczenie należy zacząć w jak najwcześniejszym stadium choroby - zanim dojdzie do przerzutów. Wtedy robi się to operacyjnie, usuwając chore fragmenty tkanki, stosując dodatkowo naświetlenia.
Gdy stadium jest zaawansowane może dojść nawet do wycięcia fragmentu bądź całego języka albo żuchwy. Po takich zabiegach można zastosować rekonstrukcję.
Gdy operacja nie daje szans na pokonanie choroby, pacjent jest poddawany jednocześnie radioterapii i chemioterapii.
Około 50 procent chorych na raka języka umiera.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.