Ze względu na mało charakterystyczne objawy, na początkowym etapie rozwoju nowotwór żołądka często jest mylony z takimi dolegliwościami jak choroba wrzodowa żołądka, refluks żołądka czy zapalnie błony śluzowej żołądka. Na początku choroba może w ogóle nie dawać o sobie znać. Pacjenci dotknięci tym nowotworem nierzadko skarżą się na bóle w nadbrzuszu uczucie dyskomfortu w brzuchu, uczucie pełności, zgagę i odbijanie.
Chorobę łatwiej zdiagnozować w późniejszej fazie rozwoju, gdy pojawiają się bardziej charakterystyczne objawy. Jednym z nich jest znaczny spadek masy ciała, który nie jest związany ze zmianą diety lub zażywaniem leków. Inne symptomy to: przewlekłe zmęczenie i uczucie słabości, brak apetytu, wymioty i ciągły ból brzucha. Osoby z nowotworem żołądka chętniej sięgają po potrawy i przetwory mięsne niż po inne produkty.
Do innych typowych objawów można zaliczyć krwawienie w żołądku, czego efektem są czarne i smoliste stolce oraz częste wymiotowanie krwią. W późniejszym etapie mogą pojawić się symptomy zapalenia otrzewnej i perforacja żołądka. Jeżeli dojdzie do przerzutów do innych części ciała, wówczas chory może skarżyć się na duszności, niedotlenienie, żółtaczkę czy bóle kości.
Pamiętajmy, że im wcześniej nowotwór żołądka zostanie zdiagnozowany, tym większe szanse na wyleczenie. Dlatego nie wolno lekceważyć żadnego z wyżej wymienionych objawów i w przypadku ich wystąpienia, należy niezwłocznie udać się do specjalisty.
Czytaj też: Mało znany produkt. Włącz do diety
Czytaj też: To groźny niedobór. Objawy pojawiają się nocą
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.