Czarny czosnek pochodzi z Azji, a konkretnie jest związany z kuchnią koreańską. Nie jest jednak odmianą czosnku, którego używamy na co dzień, a jego przetworzoną wersją. Proces produkcji polega na tym, że zwykły czosnek przez ponad miesiąc jest podawany działaniu wysokiej temperatury i trzymany w pomieszczeniu o wysokiej wilgotności. Wprawdzie ma w sobie mniej allicyny niż świeży czosnek, ale podczas procesu fermentacji substancja ta zostaje przekształcona w prozdrowotne flawonoidy i alkaloidy.
Ten produkt spożywczy staje się coraz bardziej popularny w Stanach Zjednoczonych i Europie. Warto dodawać go do sosów, dressingów, potraw z makaronu, sałatek, farszów, czerwonego mięsa, tłustych ryb lub smarować nim pieczywo. Włączając czarny czosnek do codziennego menu, dostarczymy do naszego organizmu wiele cennych elementów, takich jak witamina C, B6, selen, fosfor, magnez, cynk i wapń.
Jak się okazuje ten rarytas ma także wiele prozdrowotnych właściwości. Podnosi odporność, usprawnia pracę układu sercowo-naczyniowego, pokarmowego i nerwowego oraz świetnie sprawdza się przy leczeniu objawów grypy i przeziębienia. Pomaga obniżyć ciśnienie, wyregulować poziom cukru, oczyszcza ciało z toksyn, wspomaga prawidłową pracę tarczycy, pomaga na bóle stawów, opóźnia proces starzenia się organizmu oraz wzmacnia nasze włosy, skórę i paznokcie.
Po czarny czosnek powinny sięgać osoby ze zbyt wysokim stężeniem cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Dzięki temu będą mniej narażone na rozwój miażdżycy, udaru mózgu i zawału serca. Poza tym ten superfood zawiera przeciwutleniacze, które chronią nas przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, zmniejszając tym samym ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.