Zbyt wysoki poziom złego cholesterolu LDL we krwi sprzyja pojawieniu się miażdżycy oraz wystąpieniu ataku mięśnia sercowego, choroby niedokrwiennej serca czy udaru mózgu. Jak wynika z badań statystycznych, dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego są odpowiedzialne za najwięcej zgonów w naszym kraju.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Do nieprawidłowego poziomu cholesterolu w organizmie przyczyniają się takie czynniki jak niezdrowa dieta, brak regularnej aktywności fizycznej, palenie papierosów, regularne sięganie po nadmierne ilości alkoholu i predyspozycje genetyczne. W trosce o nasze zdrowie każdy z nas powinien regularnie wykonywać badania krwi. Jeżeli okaże się, że stężenie cholesterolu w naszym krwiobiegu odbiega od normy, wówczas powinniśmy jak najszybciej zmienić nasze niezdrowe przyzwyczajenia.
W tym przypadku bardzo istotną rolę odgrywa zmiana codziennego jadłospisu. W pierwszej kolejności należy z niego wyeliminować takie produkty jak fast foody, czerwone mięso, wysokoprzetworzoną żywność, napoje gazowane, smażone dania i potrawy bogate w tłuszcze trans, cukier i sól. Z kolei w naszej diecie powinno znaleźć się więcej warzyw i owoców bogatych w witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Warto również pamiętać o spożywaniu dużych ilości błonnika pokarmowego.
Czytaj też: Wyniszcza tarczycę. Niedobór grozi Polakom
Osoby z wysokim cholesterolem powinny sięgać m.in. po produkty pełnoziarniste, nasiona roślin strączkowych, tłuste ryby morskie, oliwę z oliwek, orzechy, czosnek, zieloną herbatę, owoce cytrusowe i jagodowe, awokado, jabłka i gruszki ze skórką, truskawki, marchew, bakłażany i karczochy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.